Wydanie nr 25 z dnia 26.06.2020 r.

Ile Cieszyn kosztują… gołębie?

Latający problem

Mają tylu fanów co i przeciwników. Jedni je karmią, inni fotografują, a kolejni denerwują się ich widokiem, nazywając je… latającymi szczurami. Gołębie, o których mowa, wpisały się na stałe w krajobraz Cieszyna. Można je spotkać zwłaszcza w śródmieściu, ale także na osiedlach mieszkaniowych oraz w innych częściach nadolziańskiego grodu. Ostatnio problemem zainteresowała się cieszyńska radna, Joanna Wowrzeczka.


Goleszowska Fabryka Cementu

I runęły wielkie kominy…

W ubiegłym roku minęło 120 lat od uruchomienia fabryki cementu w Goleszowie. W tym roku mija natomiast 25 lat od wyburzenia kominów. Z krajobrazu wsi zniknęły one w 1995 roku. Początki cementowni sięgają 1899 roku, kiedy to z inicjatywy Eryka Gascha zaczęto w Goleszowie produkować wapno. Za jego też namową w Wiedniu zawiązała się spółka akcyjna, która wykupiła od niego kamieniołomy i piece, a nieużytki i mokradła od miejscowych gospodarzy…

 

 


Zmiana u sterów w Istebnej

GOK z nową dyrektorką

Od 1 lipca Gminny Ośrodek Kultury, Promocji, Informacji Turystycznej i Biblioteka Publiczna w Istebnej będzie mieć nowego dyrektora. Elżbietę Legierską-Niewiadomską, która przez 28 lat stała na czele instytucji, zastąpi Łucja Dusek-Francuz. Kim jest nowa twarz kultury w Trójwsi?


Góralka i młody hrabia

Na samym skraju Koniakowa znajduje się wzgórze Koczy Zamek (847 m n.p.m.). Turyści, którzy odkryją to miejsce, są zachwyceni przepiękną panoramą górską. Przy bardzo dobrej pogodzie można nawet zobaczyć szczyty Tatr. Nazwa wzgórza nie brzmi swojsko. Stanowi pamiątkę po dawnym właścicielu, którym był węgierski hrabia Kotschy. Opuścił on podobno rodzinne strony, kiedy pokłócił się z ojcem, który próbował namówić go do ożenku z bogatą, ale nie grzeszącą urodą szlachcianką…

 

 


Czuje mocniej, widzi więcej, słyszy bardziej

Zazwyczaj mechanizm wygląda podobnie. Rodzic, przedszkolanka lub osoba z bardzo bliskiej rodziny zauważa, że z dzieckiem dzieje się coś niepokojącego. Że nie zachowuje się jak jego rówieśnicy. Rodzice zaczynają szukać odpowiedzi, zaglądają na fora internetowe, dopytują znajomych. W końcu trafiają do specjalisty, gdzie pada diagnoza: autyzm.


To było kino!

Nie znajdziemy o nim zbyt wielu informacji w książkach. Niewielu zauważy tabliczkę nad drzwiami. Próżno szukać o nim wzmianek na stronach przewodników. Czasem tylko, w trakcie przechadzki ulicą Przykopa, spacerowicze podnoszą głowę i zastanawiają się, co mogło się kiedyś mieścić w tym imponującym, ale bardzo zaniedbanym budynku.

 

 


Jaki semestr, taki koniec roku…

Po świadectwo w maseczce

To koniec roku, jakiego jeszcze nie było, ale wpisujący się w obraz rzeczywistości, w jakiej żyjemy w ostatnim czasie. 26 czerwca uczniowie pojawią się w szkołach w maseczkach lub przyłbicach, by odebrać świadectwa. Nie będzie tradycyjnych apeli, uroczystych pożegnań, a zamiast tego – ostrożność i dystans, sprawdzanie temperatury i dezynfekcja rąk…