Wydanie nr 36 z dnia 11.09.2020 r.

Redakcja nie odpowiada za opóźnienia

Niektórzy z Was zauważyli, że „Głos Ziemi Cieszyńskiej” nie jest już dostępny w punktach, gdzie zazwyczaj go kupowaliście, albo jest tam dostarczany z kilkudniowym opóźnieniem. 
31 lipca zakończyliśmy współpracę z jedną ze spółek, która dowoziła „Głos Ziemi Cieszyńskiej” do części punktów sprzedaży w powiecie cieszyńskim. Naszym nadrzędnym celem jest dostarczanie Czytelnikom najważniejszych informacji z regionu na czas, dlatego dobór solidnych, sprawdzonych kolporterów to dla nas priorytet. Nasza redakcja nie zajmuje się dowożeniem gazet do miejsc sprzedaży, w związku z czym nie odpowiadamy za ewentualne opóźnienia lub niepojawienie się w ogóle naszego tytułu w punktach obsługiwanych przez firmę, z którą zakończyliśmy współpracę. Od kolportażu naszego tytułu mamy dostawców – do 31 lipca były to trzy spółki, teraz są dwie.

Wciąż udanie współpracujemy z Kolporterem i Ruchem. Ci dostawcy dowożą nasz tygodnik zawsze na czas tam, gdzie czekają na niego Czytelnicy – od Zebrzydowic do Istebnej. Jeśli zatem chcecie mieć pewność, że w piątkowy ranek kupicie „Głos Ziemi Cieszyńskiej”, szukajcie kiosków lub sklepików z logo Kolportera lub Ruchu. Polecamy też prenumeratę pocztową. Wasz ulubiony tygodnik kupicie także w naszej redakcji przy ul. Chrobrego 21 – jesteśmy niemal w samym centrum Cieszyna, w sąsiedztwie Biedronki i Szpitala Śląskiego. Niezmiennie zachęcamy też do kupowania naszego e-wydania – szczegóły na stronie www.prasabeskidzka.pl.


Na Głębokiej w Cieszynie

Zielone światło dla zieleni

1 września ruszyła rewitalizacja ulicy Głębokiej w Cieszynie(pisaliśmy o tym w ostatnim wydaniu „Głosu”). Remont głównego deptaka śródmieścia ma przywrócić jego historyczne oblicze, nawiązując do kształtu ulicy z początków XX wieku, kiedy Głęboką przebiegała linia tramwajowa łącząca najważniejsze aleje miasta po obu stronach Olzy. Głównym celem jest zwiększenie atrakcyjności zabytkowych ulic Cieszyna dla turystów. Innowacyjne rozwiązania, ciekawostki z przeszłości, nowa nawierzchnia jezdni czy poszerzone chodniki być może ucieszą zwiedzających jak i mieszkańców, o ile nie dostrzegą oni niedoboru… zieleni.

 

 


Lekarze wyjdą do pacjentów?

Od 15 września mają obowiązywać nowe zasady dotyczące postępowania w przypadku zauważenia u siebie objawów mogących świadczyć o zakażeniu koronawirusem. Nie sanepid, lecz lekarze mają decydować o postępowaniu z chorym pacjentem. Tymczasem powraca sprawa niedostępnych ośrodków zdrowia. W tej sprawie otrzymujemy sygnały od naszych Czytelników.


Geniusz z Bierów

205 lat temu ogromną sensację wywołał pewien pokaz w Pradze. Zaprezentowano tam otóż pierwszy na kontynencie europejskim pojazd napędzany mechanicznym silnikiem. Maszynę skonstruował nasz krajan – Józef Bożek, który urodził się na Śląsku Cieszyńskim.

 

 

 

 


Zaczęło się od księcia…

W starych kronikach można napotkać wiele wzmianek i opisów wypraw w Beskid Śląski. Dały one początek rozwojowi turystyki w naszym regionie… Pierwszą bardziej znaną jest wyprawa księcia pszczyńskiego Ludwika von Anhalta z wiślańskim pastorem Władysławem Rakowskim i dwoma miejscowymi przewodnikami Szarcem i Wałachem. Szli wszyscy z Wisły na Baranią Górę. Szczyt osiągnęli po 16 godzinach. Było to przed… 210 laty.