Wydanie nr 6 z dnia 12.02.2021 r.

Głęboka przebudowa trwa

Od 15 lutego ma zmienić się organizacja ruchu w ścisłym centrum Cieszyna. Powodem jest trwająca rewitalizacja ulicy Głębokiej. Prace mają rozpocząć się na odcinku pomiędzy ulicami Menniczą a Browarną. Co się zmieni?

 


Kiedy dotyk boli…

Autyzm ma wiele obliczy. Nie zawsze dzieci z tym zaburzeniem to mali geniusze, niezważający na otaczający świat, zamknięci w swojej skorupie. To często maluchy płaczące po nocach, nadwrażliwe na dotyk, dźwięk czy światło, agresywne, niepotrafiące komunikować się ze światem. Źle czujące się we własnej skórze. Za nimi stoją rodzice, zmęczeni, niewyspani i bezradni w obliczu cierpienia swoich dzieci. Tak jak mama czteroletniego Szymona z Pogwizdowa. Szansą dla chłopca jest nietypowa terapia.


W Ustroniu zaciskają pasa

W Ustroniu, w wyniku połączenia sześciu przedszkoli i czterech szkół podstawowych, mają powstać zespoły szkolno-przedszkolne. Władze miasta przekonują, że takie rozwiązanie jest nie tylko korzystne dla dzieci, ale także dla finansów samorządu. Zmiany budzą jednak społeczny sprzeciw, szczególnie ze strony rodziców. Obawy dotyczą m.in. spadku jakości kształcenia czy cięcia etatów w placówkach. Od grudnia Rada Miasta Ustroń zasypywana jest wnioskami, petycjami i pismami od mieszkańców.


Jak książę sprzedał dwa domy…

„Wewnątrz miasta stoi przy wielkim rynku murowany ratusz, dosyć obszerny, z obszernymi salami dla sądu i z piękną wieżą z zegarem, na której o letnim czasie gra muzyka parę razy dziennie. Na ratuszu urzęduje burmistrz i doradza mieszczanom według prawa śląskiego i włada według książęcego porządku prawa ziemskiego” – czytamy wzmiankę zamieszczoną w „Schlesiens curieuse Denkwuedigkeiten”. To opis z 1889 roku. Najbardziej charakterystyczna budowla nadolziańskiego grodu właśnie kończy 525 lat.