Wydanie nr 23 z 7.06.2024 r.

Niebezpieczna Bajerka

Okazuje się, że przebiegająca przez gminę Skoczów niepozorna Bajerka stwarza wielkie zagrożenie powodziowe dla terenów przyległych. Na ostatniej sesji Rady Miejskiej skoczowscy rajcy zapoznali się z informacją o stanie bezpieczeństwa powodziowego gminy. Jak dowiadujemy się z przedstawionego radnym opracowania, zaniedbania w lokalnej gospodarce wodnej są bardzo duże i sięgają 20, 30, a nawet 40 lat!

 

 

 

 

 


Strażak na straży środowiska

Czym jest złoto ogrodników i jak je na co dzień zdobywać? Wiedzą to już uczniowie Szkoły Podstawowej im. Trzech Braci w Hażlachu, a wszystko dzięki Sebastianowi Chrapkowi, prezesowi… miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej.

 

 

 

 


Dawny browar solą w oku?

20 mln zł netto – na tyle dwa lata temu wyceniono remont budynku miejskiego przy ul. Śrutarskiej 39 w Cieszynie. Obecnie miasto stara się pozyskać pieniądze na ten cel. Przypomnijmy tylko, że chodzi o dawny browar miejski. Jego historia sięga lat 1780-1840. Po drugiej wojnie światowej status prawny nieruchomości był bardzo trudny. W sumie budynek miał aż 160 części udziałów, z czego samo miasto miało tylko 2. Cieszyn scalał więc prawo do budynku, ale zajęło to dziesiątki lat.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Ratujmy „zielinki”, bo tak szybko znikają

Zielarstwo przeżywa renesans. W księgarniach kuszą nas dziesiątki zielników, pogadanki na ten temat cieszą się dużą popularnością, a w internecie zalewa nas morze wiadomości o medycynie naturalnej. Również w powiecie cieszyńskim co najmniej kilka instytucji propaguje widzę o dobroczynnych właściwościach „zielinek”. Red. Witold Kożdoń odwiedził więc Beskidzki Dom Zielin „Przytulia” w Brennej, by przy herbatce z przytulii porozmawiać z Dorotą Greń-Grajewską o ziołach, beskidzkich zielarkach, czarownicach i nocy świętojańskiej.

 

 

 

 


Skoczowska urzędniczka debiutuje jako pisarka

Co wspólnego ma z anielicą?

Zawodowo twardo stąpa po ziemi. Pracuje w skoczowskim ratuszu jako inspektor do spraw obrotu nieruchomościami. Ustawy, uchwały, zarządzenia i tony dokumentów – to jej codzienność. Ale ma też drugą twarz i niedawno pokazała ją światu. Karolina Ligocka po godzinach pisze książki. Jej debiutancka powieść „Piekielne Niebo” spotkała się z ciepłym odbiorem czytelników.

 

 

 

 

 

 

 

 


„Wyskokowe” urodziny

Nietypowy prezent sprawił sobie 77-letni mieszkaniec Zebrzydowic. Stanisław Marczewski, na okoliczność swego jubileuszu, postanowił wykonać skok ze spadochronem. Taki właśnie kilka lat temu powziął pomysł na zrobienie w życiu czegoś, z czym wcześniej nie miał do czynienia. I udało się! – Zrobiłem to pierwszy raz, nie byłem nigdy wcześniej spadochroniarzem, nie miałem z tym nic wspólnego. To był taki mój nagły pomysł i poryw seniora. Na kursie instruktażowym byłem najstarszą osobą – opowiada nam pan Stanisław.