Wydanie nr 35 z 30.08.2024 r.

Gorący sierpień w Brennej

Chodzi w tym przypadku o wysoką temperaturę sporu, jaka zaistniała w czasie odbytej końcem sierpnia sesji Rady Gminy Brenna. Powód? Lotem bumerangu powracający temat góry Kotarz. W harmonogramie obrad z 26 sierpnia znalazło się przyjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na przystąpienie do sporządzenia zintegrowanego planu inwestycyjnego dla obszaru w rejonie góry Kotarz w Brennej. To temat, który w Brennej od zawsze budzi wielkie emocje.

 

 


Dzieci z Ukrainy na Zadnim Groniu

Na zaproszenie małżonki prezydenta RP Agaty Kornhauser–Dudy w sierpniu w wiślańskiej rezydencji głowy państwa gościli podopieczni ukraińskiego Domu Dziecka w Użhorodzie. W czasie letniego wypoczynku ukraińskie dzieci z okolic Mariupola zwiedziły Kraków, poznały też historię i tradycje Beskidu Śląskiego oraz brały udział w licznych warsztatach rękodzielniczych.

 

 

 

 

 


Z Chybiem związała całe swoje życie

Nie żyje Rozalia Buczek, najstarsza mieszkanka powiatu cieszyńskiego. Odeszła w wieku 109 lat. Rozalia Buczek, nazywana także Różą, urodziła się 13 stycznia 1915 roku w Dziedzicach, wiosce która w późniejszym czasie połączyła się z Czechowicami. W wieku 6 lat rozpoczęła naukę w szkole podstawowej – o rok za wcześnie. Marzyła o jednym, że zostanie nauczycielką.


W gospodzie radzili i straż ogniową założyli

Okrągły wiek temu, a dokładnie 17 sierpnia 1924 roku, 25 mieszkańców wioski przyszło do gospody Franciszka Mrowczyka, by zdecydować o powołaniu straży pożarnej… Sprawę uzgodniono, a inicjatorzy – w tym mistrz stolarski Paweł Zubek i prowadzący to spontaniczne spotkanie Karol Piwko – zaczęli odwiedzać domostwa i starali się pozyskać pieniądze na zakup pierwszej sikawki konnej, bez której „fajermani” niewiele mogliby zdziałać w walce z ogniem. W 100-lecie OSP w Cieszynie Pastwiskach publikujemy kilka słów o historii…

 

 

 

 

 


Uśmiech i pozytywna energia, nie tylko na korcie

Na początku sierpnia w Jaworzu miała miejsce XVIII edycja Beskid Cup – Turnieju Tenisa Ziemnego Artystów Polskich. Jednym z uczestników był Robert Stockinger. Choć pierwszego dnia imprezy pogoda nie dopisała, swojego meczu nie przerwał, walcząc do końca w strugach deszczu. Ostatniego dnia tryumfował, zdobywając pierwsze miejsce w rozgrywkach. Z red. Mariolą Morcinkovą Robert Stockinger rozmawiał nie tylko o tenisie, ale też o pozytywnym nastawieniu w sporcie i w życiu.

 

 

 


Kuźnia punktuje u siebie

Rozegrany w ramach 5. kolejki IV ligi pojedynek Kuźni Ustroń z rezerwami GKS-u Tychy musiał podobać się kibicom. Padło w nim aż sześć goli, było sporo sytuacji podbramkowych, a dla miejscowych kibiców najważniejszy jest fakt, że ich ulubieńcy zgarnęli kolejny komplet punktów. Jako pierwsi w sobotnim starciu zaatakowali goście, którzy już w 3. minucie postraszyli Kuźnię strzałem w poprzeczkę. Miejscowi tym faktem się jednak nie zrazili i szybko odpowiedzieli natarciem, zakończonym golem.

 

 

 


Everesting na Równicy

Kilka tygodni temu Grzegorz Szczechla, biegacz z Ustronia, w wywiadzie po mistrzostwach świata zdradził „Głosowi”, że w planie ma wyzwanie, jakim jest everesting. Jak się okazało, nie tylko on miał taki plan… W everestingu chodzi o pokonanie przewyższenia równego wysokości Mount Everestu, czyli 8848 m, na tym samym fragmencie drogi. Szczechla miał robić to na drodze na Równicę. To miała być jego pierwsza próba, a jednocześnie bicie rekordu Polski.