Wydanie nr 36 z 6.09.2024 r.

Książę wciąż bez twarzy…

Kiedy Mieszko wróci do Cieszyna? To pytanie pojawia się niczym bumerang. Dziś wiadomo, że mimo solennych zapewnień, w tym roku tak się nie stanie. Obietnice okazały się polityczną mrzonką? Przypomnijmy, 18 września 2022 roku policja otrzymała informację o przewróconym pomniku Mieszka I w Cieszynie. Z początku podejrzewano, że za zniszczenie odpowiadają wandale. Jednak, jak się później okazało, policja nie dopatrzyła się znamion czynu zabronionego. Oznacza to, że pomnik najprawdopodobniej przewrócił się sam z powodu korozji elementów mocujących. Powstał jednak problem związany z jego naprawą. Mimo że od zdarzenia upłynęło sporo czasu, bo już dwa lata, to cokół wciąż stoi pusty…

 

 


Prawny galimatias z powodu komisji

Niemało zamieszania powstało przy ustalaniu nowych składów komisji Rady Miejskiej w Cieszynie. Jedna z nich w ogóle nie powstała z powodu braku chętnych. O co chodzi?


W Pierśćcu świętują sukces

To ważny moment dla wszystkich miłośników kolei na ziemi cieszyńskiej. Budynek dworca kolejowego w Pierśćcu uzyskał oficjalnie status obiektu zabytkowego. – Co ciekawe, zdecydowały o tym względy formalne. Po prostu odwołanie spółki PKP dotarło do Ministerstwa Kultury dwa dni po terminie – informuje Iga Herok-Turska ze Stowarzyszenia „Nasz Pierściec”. – Teraz jednak piłka jest po naszej stronie – dodaje.

 

 

 

 

 


Fortuny powiatowych rajców

W Radzie Powiatu Cieszyńskiego pojawiło się sporo nowych nazwisk. Często są to osoby znane z życia samorządowego i społecznego w powiecie cieszyńskim. Jakie są ich majątki? Przyjrzeliśmy się oświadczeniom majątkowym, jakie złożyli radni powiatowi na początek kadencji. Sprawdziliśmy przede wszystkim ich „majątki netto”, a więc zsumowane oszczędności, nieruchomości i samochody.


Podhalańczycy spaleni żywcem

Jednym z największych niemieckich bestialstw popełnionych w trakcie kampanii wrześniowej był mord na żołnierzach 4. Pułku Strzelców Podhalańskich. 22 września 1939 r. we wsi Urycz, niedaleko popularnego uzdrowiska Truskawiec, prawie stu polskich jeńców spłonęło żywcem. Od tamtych tragicznych wydarzeń mija właśnie 85 lat, mimo to pamięć o zbrodni trwa. Także nad Olzą.

 

 

 


Na Babią Górę

Ten znany szczyt, nazywany też Diablakiem, polecamy Czytelnikom w ramach naszego cyklu „Na szlak z Głosem”, szczególnie rekomendując trasy od południa. Dlaczego Babia? To góra wysoka, a nie bardzo nam odległa. Ma swoich wielkich zwolenników, swoją renomę i legendę, a także majestatyczne oblicze, będąc widoczną nawet z okolic Cieszyna. Szlaków na nią, bezpośrednich i pośrednich, jest wiele. My dziś polecamy wyjście ze Słowacji, z Oravskiej Polhory.

 

 

 

 


Piast przywitał się z nowym stadionem

Po ponad dwuletniej przerwie piłkarze Piasta Cieszyn powrócili na Stadion Miejski przy alei Łyska. Ostatni mecz piłkarski na cieszyńskim stadionie został rozegrany 6 listopada 2021 roku. Rywalem CKS-u był GKS Radziechowy-Wieprz a tamta konfrontacja zakończyła się rezultatem 0:2. Po długiej przerwie piłkarze Piasta postanowili przywitać się z nowym obiektem w bardzo efektowny sposób.

 

 

 

 


Ewakuacja na Czantorii

Nie tak miał rozpocząć się ostatni wakacyjny weekend na Czantorii… W piątek, 30 sierpnia, po południu, zatrzymała się kolej linowa. Na krzesełkach znajdowało się wówczas kilkadziesiąt osób, bez możliwości ich opuszczenia. Konieczna była ewakuacja. O godz. 15.31 Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Cieszynie otrzymało informację o treści: „Problem z wyciągiem, ludzie zatrzymani w powietrzu na kolejce, prośba o pomoc w ewakuacji, ponieważ jest problem z agregatem. Na dolnej stacji Czantoria dojazd bez utrudnień, pożar instalacji elektrycznej – opanowane przez pracowników”.