Wsparcie dla rewitalizacji linii 190
W październiku Rada Miejska Skoczowa postanowiła wesprzeć miasto Bielsko-Biała kwotą 10 tys. 555 zł. Przekazane pieniądze pomogą pokryć pierwsze koszty związane z przygotowaniem dokumentacji rewitalizacji linii kolejowej nr 190 na odcinku Skoczów – Bielsko-Biała.
Gmina Skoczów jest jednym z 11 partnerów porozumienia na rzecz rewitalizacji linii 190.
Dawna przychodnia wróciła do gminy
Gmina Skoczów ostatecznie wygrała sadową batalię o prawo własności do dawnej przychodni kolejowej. – Wczoraj odbyła się rozprawa w Naczelnym Sądzie Administracyjnym i pozew PKP został oddalony. Oznacza to, że otrzymaliśmy budynek przy ul. Mickiewicza 42 razem z przyległym terenem – poinformował burmistrz Skoczowa Rajmund Dedio. Miasto starało się odzyskać ten obiekt z rąk PKP Nieruchomości od 2017 roku. Batalia administracyjna trwała tak długo, ponieważ PKP nie miały zamiaru zwrócić gminie tego budynku.
To nie jest satysfakcjonujące rozwiązanie
Jak dotrzeć w trakcie ceremonii pogrzebowej z serca Cieszyna na cmentarz komunalny przy ulicy Katowickiej? To pytanie mocno wybrzmiało podczas ostatniej sesji Rady Miasta w Cieszynie. Sprawa, poruszana także na naszych łamach przed kilkoma miesiącami, wciąż budzi emocje.
Odbudowa pochłonie miliony (2)
Przeszło miesiąc minęło od powodzi w okolicach Bielska-Białej i na Śląsku Cieszyńskim. Od tego czasu trwa wielkie suszenie budynków, które zalała woda. Wszyscy chcą zdążyć przed zimą. Straty jednak na tych terenach mogą sięgać 200 mln zł… Jak wygląda sytuacja w samym Cieszynie?
Od smutku do radości w Istebnej
Luteranie w Trójwsi Beskidzkiej przeżywają ważny jubileusz. W tym roku minęło bowiem 100 lat odkąd utworzono cmentarz ewangelicki w Koniakowie „na Dejowym”. Był to milowy krok dla rozwoju miejscowego zboru. Pod Ochodzitą odbyło się rocznicowe spotkanie.
To dzięki nim kwitnie nadzieja!
Jej symbolem są żonkile. Z cebulek sadzonych jesienią, wiosną wyrastają kwiaty, które przypominają o tym, że nawet w najtrudniejszych chwilach życia nie należy tracić nadziei. Mowa o ogólnopolskiej kampanii „Pola Nadziei”, która w naszym regionie ma szczególny wymiar. A wszystko za sprawą niestrudzonych wolontariuszy Stowarzyszenia Przyjaciół Chorych Hospicjum im. Łukasza Ewangelisty w Cieszynie.
Krzyże pośród pól…
Największą naszą uwagę, z oczywistych powodów, przyciągają duże nekropolie. Ciekawą i refleksyjną atmosferę mają i te, ulokowane w mniejszych miejscowościach. Kameralne, często zarośnięte już trawą i nalotem historii. Takim jest stary cmentarz ewangelicki w Godziszowie. Żeby do niego trafić, trzeba o nim wiedzieć i trzeba go poszukać. Trafić na świadectwo czasu, a może precyzyjniejszym sformułowaniem będzie „świadectwo mijania czasu”, ale też „świadectwo przemijania”.
CTF i najlepsze kadry
Podobnie jak w latach ubiegłych, tak i tym roku odbyła się zbiorowa wystawa różnorodnych fotografii autorów zrzeszonych w Cieszyńskim Towarzystwie Fotograficznym. Na wydarzenie przeznaczono piątkowy wieczór 25 października.
To jaja dinozaurów, a może twór kosmitów?
Polsko-czesko-słowackie pogranicze kryje niejeden sekret. Prastarą tajemnicą owiane są m.in. słowackie megonki (megoňky), czyli unikalne kamienne kule. Skąd się wzięły, nie wiadomo. Powstało na ten temat wiele hipotez, ale za żadną nie stoją solidne, naukowe dowody. Niektórzy twierdzą nawet, że do ich powstania przyczynili się… kosmici. Chcecie się o tym przekonać? Wybierzcie się do Mostów koło Jabłonkowa.
Od początku drzemał w niej duży potencjał
The Voice of Poland to jedno z najpopularniejszych muzycznych talent show w polskiej telewizji, którego symbolem stały się czerwone fotele trenerów – gwiazd polskiej sceny muzycznej. Decyzja o wciśnięciu przycisku przez trenera oznacza dla uczestnika radość, podczas gdy jej brak przynosi smutek. Te emocje doskonale zna Martyna Dobrogowska, uczestniczka 15. sezonu programu The Voice of Poland.