Kiedyś „FACH”, teraz park handlowy
Od kilku tygodni nad Olzą powstaje nowe centrum handlowe Viva Park Cieszyn. Obiekty są budowane w Cieszynie przy ul. Stawowej 50 na terenie, na którym dawniej funkcjonowała Fabryka Automatyki „FACH”.
Kolejny doctor honoris causa dla Jerzego Buzka
Pochodzący ze Śląska Cieszyńskiego prof. Jerzy Buzek otrzymał tytuł doctora honoris causa Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. W ten sposób uczelnia doceniła jego ogromne zasługi dla swojego rozwoju. Uroczystość, w której uczestniczyło wielu znakomitych przedstawicieli świata nauki, polityki i samorządów, była pełna wzruszeń.
To dopiero pierwszy krok
Gmina Skoczów zyskała pieniądze, które pozwolą na zaprojektowanie i przebudowę jednego z fragmentów tamtejszych tras rowerowych. Chodzi o około 3-kilometrowy odcinek wzdłuż rzeki Wisły od granicy z gminą Brenna do mostu na ul. Bielskiej w Skoczowie.
Aguja olbrzymia, wielka duma
Najwyraźniej Ustroń lubi ptaki, a skrzydlate i urokliwe stworzenia lubią to miasto. Jednym z przykładów takiej sympatii może być szczególnie aktualny temat bocianów w słynnym już gnieździe. Niemniej, a nawet tym bardziej tę tendencję można potwierdzić w Leśnym Parku Niespodzianek.
Co dalej z estakadą w Skoczowie?
Równo rok temu, w najgorętszym momencie kampanii przed wyborami samorządowymi, Skoczów obiegły wizualizacje przyszłej estakady, jaka ma stanąć na skrzyżowaniu drogi krajowej nr 81, czyli popularnej „wiślanki” z drogą wojewódzką nr 944, czyli ul. Bielską. Ówczesne władze miasteczka sugerowały, że rozpoczęcie inwestycji jest blisko… Tymczasem po roku administracyjne procedury trwają w najlepsze.
Wojsko pod Równicą
W Ustroniu Hermanicach powstaje ośrodek szkoleniowy 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Będą się w nim szkolić żołnierze, bo Ustroń ma wiele walorów terenowych, które doceniają wojskowi.
Gdy w kopalni wybuchł dynamit…
O jednej z największych na Śląsku Cieszyńskim katastrofie górniczej, jaka miała miejsce 16 marca 1895 roku, przypomina pomnik jej ofiar znajdujący się na cmentarzu katolickim w Karwinie-Kopalniach. W związku z rocznicą tragicznych wydarzeń został odnowiony. Karwina i jej dzielnica Karwina-Kopalnie (po czesku Karviná-Doly) obecnie znajduje się na terenie Republiki Czeskiej, na tzw. Zaolziu, gdzie z racji występowania polskiej mniejszości narodowej funkcjonuje urzędowe dwujęzyczne nazewnictwo. 130 lat temu, gdy w kopalni Hohenegger wybuchł dynamit, w wyniku czego życie straciło 52 górników, cały region leżał w granicach monarchii austro-węgierskiej.