Wydanie nr 19 z dn. 9.05.2025 r.

W poniedziałek, 5 maja, rozpoczęły się tegoroczne matury. W powiecie cieszyńskim przystąpiło do nich 1119 osób. To uczniowie 10 liceów ogólnokształcących, 10 techników oraz 2 branżowych szkół II stopnia. Łącznie – jak informuje Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Jaworznie – egzamin dojrzałości zdaje na ziemi cieszyńskiej 982 tegorocznych absolwentów oraz 137 absolwentów z lat ubiegłych.

 

 

 

 

 


Wróciły bonifikaty w Cieszynie

29 kwietnia Rada Miejska Cieszyna zgodziła się przyjąć nowe upusty na wykup mieszkań. Co to oznacza w praktyce? „Nowa uchwała wprowadza znaczne bonifikaty, które mogą znacząco obniżyć koszt wykupu twojego mieszkania” – informuje Zakład Budynków Miejskich. Przypomnijmy, warunki udzielania bonifikat przy sprzedaży lokali mieszkalnych na rzecz najemców cieszyńscy radni określili już wcześniej, uchwałą z 30 października 2019 r., a dokument obowiązywał do końca 2024 r.


Tour w Cieszynie nie za darmo

Niedawno podpisana została umowa między władzami Cieszyna a grupą Lang Team, dotycząca organizacji i przeprowadzenia nad Olzą mety etapu 82. Tour de Pologne UCI World Tour. Impreza ma być promocją dla miasta, ale będzie też trzeba zapłacić za to, że odbędzie się właśnie w Cieszynie. Jakiego rzędu są koszty?

 

 

 

 

 


Ustrońska informacja po nowemu

Punkt Miejskiej Informacji Turystycznej w Ustroniu, zlokalizowany pod adresem Rynek 1, znów przyjmuje gości. Miejsce to od początku roku poddane było zmianom organizacyjnym, o czym zresztą nieraz pisaliśmy na łamach „Głosu”. Od 1 maja punkt znów działa i – jak poinformował burmistrz Ustronia Paweł Sztefek – tylko w dzień otwarcia odwiedziło go ponad 150 osób.


Patriotyzm wcale nie musi być smutny

Tego wydarzenia mogą pozazdrościć Cieszynowi inne miasta. Dlaczego? Bo porusza najczulsze nuty w sercach uczestników, jednocześnie pokazując, że patriotyzm wcale nie musi być smutny. Mowa o Lekcjach Śpiewu Patriotycznego, cieszących się dużą popularnością nie tylko wśród mieszkańców nadolziańskiego grodu, ale i przyjezdnych.

 

 

 

 


Razem, własnymi siłami, dla innych. Przystanek Puńców

Można i tak. Grupa mieszkańców Puńcowa wzięła sprawy w swoje ręce i wyremontowała przystanek autobusowy. Mają nadzieję, że w ten sposób nie tylko upiększą najbliższe otoczenie, ale i zachęcą innych do działania w swoim najbliższym otoczeniu. Wzdłuż zlokalizowanego tuż przy granicach Cieszyna Puńcowa ciągnie się ulica Cieszyńska. Od zachodniej strony przecina domostwa i pola uprawne, które o tej porze roku żółcą się rzepakiem. Przy Cieszyńskiej właśnie znajduje się wyjątkowa budka przystankowa.

 

 

 

 


Tropią ślady po dawnym niemieckim obozie pracy

Z inicjatywy historyka Wojciecha Kiełkowskiego toczą się zakrojone na szeroką skalę poszukiwania osób posiadających informacje o obozie pracy przymusowej, który działał w Zebrzydowicach w czasie II wojny światowej. „Każda relacja, dokument czy fotografia może pomóc w ocaleniu tej zapomnianej części historii” – piszą samorządowcy z Zebrzydowic.


Filmy powinno się oglądać tak jak w Cieszynie

30 kwietnia wystartowała wyczekiwana 27. edycja Kina na Granicy, festiwalu od zawsze zrzeszającego sympatyków polskiego, czeskiego i słowackiego kina. Do 4 maja, każdego dnia, można było oglądać filmy i uczestniczyć w ciekawych dyskusjach z twórcami czy imprezach towarzyszących.

 

 

 

 

 


Eksplozja nie była przypadkiem

Śledczy poznali przyczyny wybuchu w kamienicy przy ul. Głębokiej 32 w Cieszynie. W nocy z 28 na 29 grudnia 2024 r. budynek zawalił się, a spod gruzów wydobyto ciała 46-letniego mężczyzny i 78-letniej kobiety. Teraz okazuje się, że do tragedii doprowadziło celowe działanie.