W lipcu zamkną tunel w Lalikach, więc…
Ciężarówki pojadą przez Cieszyn
Od 28 lipca do 25 sierpnia Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wyłączy z ruchu tunel w Lalikach w ciągu drogi ekspresowej S1. Jednocześnie GDDKiA zaleca kierowcom ciężarówek objazd przez Cieszyn. Pierwotnie zamknięcie tunelu w Lalikach było planowane na 21 lipca. Zostało jednak przesunięte o tydzień, a powodem są prowadzone przez Zarząd Dróg Wojewódzkich w Katowicach prace remontowe na drodze wojewódzkiej nr 943 (którą wyznaczono trasę objazdu na czas zamknięcia tunelu).
Czy ośrodek zdrowia w Jaworzynce doczeka się windy?
Dlaczego Ośrodek Zdrowia w Jaworzynce nie ma windy? I kiedy obiekt zacznie spełniać przewidziane polskim prawem standardy dostępności architektonicznej? O to pytali niedawno wójta Istebnej radni Klubu Trójwieś Beskidzkich Wartości. Odpowiedź nie pozostawia jednak złudzeń.
Społeczny mural w Wiśle
Wisła od lat tworzy przestrzeń dla inicjatyw artystycznych i obywatelskich. Tym razem sięga po street art jako środek wyrazu łączący mieszkańców, artystów i gości miasta. W efekcie jeszcze w lipcu powstanie w Wiśle unikatowy mural, stworzony przez społeczność miasta i uczestników 62. Tygodnia Kultury Beskidzkiej.
W jakim kierunku dryfuje najważniejsza polska szkoła w Republice Czeskiej?
„Jeszcze jedno takie zwycięstwo a zginiemy”
Wśród Polaków na Zaolziu trwa gorąca dyskusja wokół przyszłości Polskiego Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego w Czeskim Cieszynie. Burzę z piorunami spowodowała banalna na pierwszy rzut oka decyzja szkoły o zmniejszeniu liczby przyjmowanych pierwszoklasistów z 90 do 80 osób. Dlaczego jednak propozycja odbiła się w regionie tak szerokim echem?
Prawdziwą wojnę mamy bardzo blisko nas
Od 2014 r. Śląski Związek Gmin i Powiatów współpracuje Kijowskim Oddziałem Obwodowym Związku Miast Ukraińskich. Na przełomie czerwca i lipca delegacja ŚZGiP wyjechała do Ukrainy. W studyjnej wizycie wzięła udział m.in. Gabriela Staszkiewicz, burmistrz Cieszyna, a zarazem członek Zarządu Związku. Samorządowcy przebywali w obwodzie kijowskim od 29 czerwca do 3 lipca, odwiedzając m.in. Buczę, Ukrainkę, Borodziankę, Obuchów czy Iwanków. Delegację z województwa śląskiego interesowało, jak wygląda codzienność samorządów, które działają w warunkach nieustającego zagrożenia? Jakie procedury wdrażają gminy, by chronić mieszkańców i czego możemy się od nich nauczyć? Specjalnie dla czytelników „Głosu Ziemi Cieszyńskiej” burmistrz Cieszyna Gabriela Staszkiewicz zrelacjonowała swą podróż na Wschód.
Schrony? Ewakuacja? Tajemnica!
Ile mamy schronów? Jak wyglądałaby ewakuacja ludności w sytuacji zagrożenia? I czy generalnie jesteśmy przygotowani na sytuacje ekstremalne? Okazuje się, że odpowiedź na te pytania to w dużej mierze… tajemnica.
Dzięki pomocy Muzeum Beskidzkiego w Wiśle
W Kazimierzu Dolnym prezentują twórczość Czesława Kuryatto
Muzeum Beskidzkie w Wiśle promuje swe zbiory w Kazimierzu Dolnym. Okazją stała się wystawa „Czesław Kuryatto – mistrz portretu” zorganizowana przez tamtejszy Dom Kuncewiczów, będący Oddziałem Muzeum Nadwiślańskiego. Inicjatorem czasowej wystawy był prof. Jan Burczyk, znawca życia i twórczości artysty związanego z Wisłą i zarazem autor monografii poświęconej jego postaci.
„Czorne łowieczki” lecą do Chin
W marcu w Józefowie odbyła się XVIII Ogólnopolska Olimpiada Kreatywności Destination Imagination, na której z sukcesami zaprezentowała się drużyna „Czornych łowieczek” ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Wiśle Czarnem. Dlaczego piszemy o tym teraz? Bo młodzi ludzie mają wielkie marzenie – chcą reprezentować nasz kraj w konkursie na arenie międzynarodowej. A to sporo kosztuje i potrzebne jest wsparcie.
Teatr? Tu wszystko jest możliwe
Małgorzata Sadowska mówi nie tylko o teatrze, ale też życiowym optymizmie i serialu „Klan“. Opowiada o pracy na planie kultowych filmów z serii „U Pana Boga…”, których reżyserem jest Jacek Bromski. W rozmowie z red. Mariolą Morcinkovą ze wzruszeniem w głosie wspomina także Emiliana Kamińskiego, który odszedł 26 grudnia 2022, na chwilę przed skończeniem zdjęć do czwartej części „U Pana Boga w Królowym Moście”.
Fot. Dariusz Senkowski