Wydanie nr 30 z dn. 25.07.2025 r.

Metal i ogień, ale bez incydentów

Za nami Słowiańska Noc Folk-Metalowa – breńska impreza letnia, o której pisaliśmy w zimie, po tym jak mieszkańcy skarżyli się na hałas w jej trakcie. Jak było w tym roku?

 

 

 

 

 


Skoczowska „jedynka” stanie się energooszczędna

Ruszyła termomodernizacja Szkoły Podstawowej nr 1 w Skoczowie. „W maju rozpoczęły się przygotowania, a teraz tempo prac jest naprawdę konkretne. To ogromna inwestycja, która poprawi komfort, bezpieczeństwo i energooszczędność szkoły na długie lata” – zapowiada ratusz.

 

 

 


Samorząd to coś fajnego

Powyższy tytuł to pogląd Andrzeja Kozieła, wójta gminy Brenna, który działa w tej roli od nieco ponad roku, nie posiadając wcześniejszego doświadczenia samorządowego. Jak po tym czasie widzi swoją rolę i pracę w samorządzie?

 

 

 

 


Papieski dąb coraz okazalszy

W kwietniu 2004 roku, kiedy w Watykanie przebywali uczestnicy ogólnopolskiej pielgrzymki polskich leśników, papież Jan Paweł II poświęcił żołędzie zebrane z legendarnego dębu „Chrobry”. Było to na rok przed jego śmiercią. Z nasion tych zaczęły później wyrastać „papieskie dęby”. Jedna z takich sadzonek trafiła do Skoczowa na Kaplicówkę.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Spod pił i dłut na ścieżkę

W pięknych oraz ciekawych okolicznościach pogody, architektury i krajobrazu powstawały tuż przed ostatnim weekendem i w jego trakcie rzeźby, które niebawem ozdobią gminę Goleszów. To efekt polsko-czeskiego pleneru rzeźbiarskiego.

 

 

 

 

 

 


Chcą wybudować zbiornik Międzyrzecze

Wody Polskie w Gliwicach kontynuują konsultacje społeczne w ramach Programu Redukcji Ryzyka Powodziowego w Zlewni Rzeki Iłownicy. Miejscem kolejnego spotkania był Urząd Gminy Jasienica. Prawie 28-kilometrowa Iłownica stanowi prawostronny dopływ Wisły. Rzeka płynie w powiecie bielskim oraz częściowo cieszyńskim. Jej źródła znajdują się na Buczu w Górkach Wielkich, natomiast ujście do Wisły w północno-zachodniej części Czechowic-Dziedzic.

 

 

 

 

 


Nie promuję żadnych leków ani suplementów

W trosce o zdrowie pacjentów oraz w odpowiedzi na liczne sygnały dotyczące nieuczciwego wykorzystywania wizerunku profesora Andrzeja Bochenka, kardiochirurg z całą stanowczością informuje, że nigdy nie promował żadnych leków, suplementów diety, maści ani innych preparatów farmaceutycznych. Informacje pojawiające się w Internecie są nieprawdziwe i wprowadzają pacjentów w błąd.

 

 

 

 

 

 


Książnica odkrywa wspólne korzenie Korony i Księstwa

Po ponadrocznej przerwie, spowodowanej kompleksowym remontem wnętrz, Książnica Cieszyńska ponownie otwiera się na czytelników i gości. 1 lipca uruchomiła czytelnie, natomiast wczoraj zaprosiła wszystkich na wernisaż wystawy „Królewski szczep piastowy. 1000-lecie koronacji Bolesława Chrobrego”. W 2025 r. przypada tysięczna rocznica koronacji dwóch pierwszych królów Polski, Bolesława Chrobrego i Mieszka II Lamberta. Z tej okazji Sejm RP ogłosił bieżący rok Rokiem Milenium Koronacji w Gnieźnie. I właśnie ta rocznica stała się inspiracją dla nowej wystawy Książnicy Cieszyńskiej.

 

 

 


Afromental. Ci młodzi ze zdjęć to ciągle oni…

Długi czerwcowy weekend – przypomnijmy – był wyjątkowy dla Ustronia. Wszystko za sprawą Dni Miasta, które po raz pierwszy odbyły się w nowej formule – Trzy U – Ustroń – Uzdrowisko – Uśmiech. Gwiazdą jednego z wieczorów był zespół Afromental, który w tym roku obchodzi 20-lecie pracy artystycznej. Red. Mariola Morcinkova porozmawiała z Tomaszem Tomsonem Lachem, Bartoszem Śniadym Śniadeckim i Tomkiem Torresem.

 

 

 

 


W Simoradzu rosną nowe boiska

Sporo dzieje się ostatnio w gminie Dębowiec jeśli chodzi o infrastrukturę sportową. Na czoło wysuwa się jednak wcale nie centrum gminy, a Simoradz, gdzie powstają dwa boiska.

 

 

 

 

 


Rajdowe zamieszanie w Ustroniu

„Rajdowy Ustroń”, czyli cykliczna i tradycyjna już impreza samochodowa, to kolejne przedsięwzięcie związane z Ustroniem, którego w ostatnich kilkunastu miesiącach dotyczą spore zmiany, czy wręcz zmiana organizatora. Wydarzenie to miało miejsce zwykle w sierpniu. Oferowało wiele ciekawych punktów programu, związanych ze sportami samochodowymi i ściągało wielu miłośników tej tematyki do Ustronia, miasta, które znanymi kierowcami przecież stoi: Kajetan Kajetanowicz, bracia Szejowie, Łukasz Sitek. Ustrońskie korzenie czy związki można by też znaleźć u Kacpra Sztuki czy Kamila Hellera.