Wydanie nr 21 z 24.05.2024 r.

Spichlerz zmienia oblicze

Prace związane z rewitalizacją dawnego spichlerza w Górkach Wielkich, jak zapewniają władze powiatu cieszyńskiego, idą pełną parą. Już w przyszłym roku powstanie tam centrum edukacyjno-kulturalne u Kossaków.

– To największa inwestycja „nie drogowa”, jaka powstaje obecnie w powiecie cieszyńskim. Łączny jej koszt to około 15 mln zł, z czego same prace budowlane to przeszło 11 mln zł – podkreśla Mieczysław Szczurek, wicestarosta powiatu cieszyńskiego.

 

 

 


Jaka przyszłość czeka gwarę cieszyńską?

Sejm i Senat uznały język śląski za język regionalny. Teraz ustawa trafi do prezydenta Andrzeja Dudy. Jeśli uzyska jego poparcie, śląski zostanie wpisany do ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych jako drugi – obok języka kaszubskiego – język regionalny. Czy to dobry pomysł i co decyzje polityków oznaczają dla naszych gwar cieszyńskich? O to właśnie zapytaliśmy kilkoro specjalistów.


Grand Prix dla Teatru Młynówka

Teatr Młynówka ze Świetlicy Krytyki Politycznej w Cieszynie zdobył Grand Prix podczas XXVIII Dziecięcego Festiwalu Teatralnego w Czerwionce-Leszczynach. Świetlica Krytyki Politycznej, dzięki finansowemu wsparciu indywidualnych darczyńców, od 2015 roku prowadzi w Cieszynie program edukacji teatralnej dzieci i młodzieży, za który odpowiada aktor i reżyser Bogusław Słupczyński.

 

 


Czkawka po reformie. Nauczycielskie etaty zagrożone?

Rusza nabór uczniów do szkół ponadpodstawowych w powiecie cieszyńskim. Ten rok jest szczególny, bo kandydatów będzie znacznie mniej niż w latach ubiegłych. To konsekwencja rozwiązań prawnych przyjętych lata temu. Wówczas zdecydowano o przesunięciu wieku obowiązku szkolnego z 7. na 6. rok życia dziecka…


Kontrole w gminie Istebna. Masz szambo? Musisz mieć też dokumenty

W Trójwsi Beskidzkiej trwa kontrola zbiorników bezodpływowych i przydomowych oczyszczalni ścieków. Pracownicy Urzędu Gminy w Istebnej pukają do drzwi właścicieli nieruchomości, by sprawdzić m.in. czy posiadają umowy na wywóz nieczystości płynnych.


Droga do poradni usiana dziurami

Nie ma dnia bez narzekań na stan drogi dojazdowej do Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Cieszynie. Dziury, błoto i strapieni rodzice, którzy nie mają gdzie zostawić auta. Sytuacja jest, mówiąc wprost, daleka od ideału… Poradnia mieści się przy ul. Kraszewskiego 13a. Przed szkołą ponadpodstawową, z którą sąsiaduje, nie ma możliwości wjazdu. Zamknięty szlaban i sporo kręcącej się młodzieży wykluczają możliwość zaparkowania. Z kolei pod Urzędem Skarbowym w Cieszynie, znajdującym się również niedaleko, próżno szukać w dzień powszedni miejsca.

 

 

 

 

 

 


Harbutowicka lipa nowemu

– Co jest w końcu herbem Harbutowic? Na sali sesyjnej Rady Miejskiej Skoczowa wisi liść przypominający karciane piki, a na stronie internetowej sołectwa widnieje drzewo – zastanawiają się skoczowianie, którzy wzięli udział w tegorocznej Skoczowskiej Nocy Muzeów… Rzeczywiście, od pewnego czasu można spotkać dwa godła podskoczowskiej wioski. Tyle że w przypadku Harbutowic nie jest to niczym nadzwyczajnym. W ciągu ostatnich trzech dekad sołectwo zmieniało swe godło co najmniej trzykrotnie. I w gminie pod Kaplicówką pod tym względem jest niekwestionowanym liderem.

 

 

 


Wiślański Chór Kameralny. Jak one śpiewają!

To wciąż jeszcze nowa formacja muzyczna na regionalnej scenie, która szybko zaliczyła koncertowy debiut i wszystko wskazuje na to, że znalazła sobie ciekawe miejsce na kulturalnej mapie Wisły.