Wydanie nr 28 z 11.07.2025 r.

Nasi maturzyści znów w czołówce

Jak poszły tegorocznym abiturientom egzaminy dojrzałości w szkołach w naszym regionie? Ogólnie bardzo dobrze. Powiat cieszyński znalazł się pod tym względem ponownie w czołówce województwa.


Medycy z Trzyńca i Cieszyna chcą współpracować

Szpital w Trzyńcu oraz Szpital Śląski w Cieszynie rozpoczynają praktyczną współpracę transgraniczną. Jej przedmiotem będzie medycyna ratunkowa oraz traumatologia, czyli dziedzina zajmująca się diagnozowaniem i leczeniem urazów, zwłaszcza dotyczących układu kostno-stawowego i mięśni. Celem jest zaś poprawa opieki nad pacjentami i ujednolicenie procedur w przypadkach nagłych i wymagających szybkiej interwencji.

 

 

 

 

 


Cieszyńskie „pieśniczki” w Kazimierzu

Zespół Śpiewaczy „Małokończanie” z Kończyc Małych zdobył II miejsce w kategorii grup śpiewaczych na 59. Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym. „Małokończanie” wystąpili na festiwalowej scenie wśród 39 innych grup z całej Polski jako jedyny zespół śpiewaczy z województwa śląskiego.

 

 

 

 

 


Kadencyjny mur do zburzenia?

Związek Miast Polskich, do którego należą m.in. Bielsko-Biała, Cieszyn, Strumień czy Czechowice-Dziedzice, domaga się zniesienia dwukadencyjności wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Postulat stanowczo popiera również Śląski Związek Gmin i Powiatów. Czy jednak w obecnej sytuacji politycznej zmiana prawa jest realna?


Modernizacja zbiornika w Wiśle Czarnem na finiszu

Postępuje modernizacja zbiornika w Wiśle Czarne. Początkowo zakładano, że wykonawca zakończy prace w połowie tego roku, z uwagi jednak na zastane, odmienne od założonych, warunki geologiczne oraz konieczność wykonania prac dodatkowych realizacja zadania przeciągnie się do końca sierpnia.

 


Które szkoły wypadły najlepiej, a które najsłabiej?

Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Jaworznie udostępniła wyniki egzaminów ósmoklasisty. Na tle województwa powiat cieszyński wpadł nieźle, w pewnej kategorii i bardzo dobrze. Na plus wybiła się gmina Hażlach, słabiej poszło południowej części powiatu: Istebnej i Wiśle.


Chemiczne bomby znikną, ale nie wszędzie

To, co nie udało się gminie Zebrzydowice, udało się sąsiadom. Gminy Hażlach i Strumień otrzymają pieniądze na usunięcie nielegalnych składowisk niebezpiecznych odpadów. Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało, że zabezpieczy dodatkowe 100 mln zł na utylizację takich chemikaliów. Pieniądze będą pochodzić z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i pozwolą na dofinansowanie likwidacji dzikich składowisk w 14 miejscach.

 

 

 

 


Uzdrowisko za miedzą

W czerwcu rząd Republiki Czeskiej nadał Karwinie oficjalnie status uzdrowiska. Decyzja stwarza dla miasta nowe możliwości, a równocześnie chroni jego część przed inwestycjami ingerującymi w środowisko. – Karwina zdecydowanie zasługuje na ten status, ponieważ tradycje uzdrowiskowe sięgają tutaj połowy XIX wieku, kiedy w Darkowie rozpoczęto lecznicze kąpiele jodobromowe – skomentował decyzję Pragi Jan Wolf, prezydent miasta.

 

 

 

 


Kochać chwile, nie tylko te na scenie

Kamil Bednarek był gwiazdą wieczoru podczas drugiego dnia 33. Święta Trzech Braci. Z red. Mariolą Morcinkovą rozmawiał o powrocie na Śląsk Cieszyński, planach na kolejną płytę. Zgodnie z tytułem utworu, który stworzył wraz z braćmi Golec, zdradził też, jakie chwile kocha najbardziej i za co je docenia.

 

 

 

 

 


Zamiast zysków – puste konta

Zaczęło się od reklamy w internecie, która obiecywała szybki i bezpieczny zysk. Setki tysięcy złotych – tyle stracili mieszkańcy powiatu cieszyńskiego, którzy chcieli pomnożyć swoje oszczędności poprzez inwestycje w kryptowaluty i złoto. Zamiast zysków, zostali puste konta i kredyty do spłacenia. Oszuści działali według znanego, ale wciąż skutecznego schematu. Sprawą zajmują się obecnie policjanci, którzy apelują o ostrożność i dokładne sprawdzanie źródeł takich ofert.