Wydanie nr 29 z 19.07.2024 r.

Politycy, posprzątajcie po sobie!

Emocje związane z wyborami do europarlamentu już dawno za nami. Mimo to wiele ulic w regionie wciąż „ubranych” jest w plakaty i banery z twarzami uśmiechniętych kandydatów. Czy jest szansa, że w końcu znikną?

 

 

 

 

 

 

 


Czechy skutecznie kuszą Polaków

Polacy coraz częściej wybierają Czechy za miejsce swego wypoczynku. Z danych zaprezentowanych w lipcu przez agencję CzechTourism wynika, że w ciągu ostatnich 12 lat liczba noclegów wykupionych przez Polaków w Czechach wzrosła o prawie 90 proc.

 

 

 

 

 


Pociąg do… kolei. Gdzie rośnie, gdzie umiera?

W jakim stopniu wykorzystane są stacje i przystanki kolejowe w powiecie cieszyńskim? Odpowiedzi szukamy w Urzędzie Transportu Kolejowego. Przyglądamy się najpopularniejszym stacjom, ale też i terenom martwym kolejowo.

 

 

 

 

 


Centrum Muzyki Karpat – czy to dobry pomysł?

Gmina Istebna pracuje nad utworzeniem Centrum Muzyki Karpat. Ma ono powstać w przebudowanym Domu Trzech Narodów – obiekcie zlokalizowanym przy dawnym przejściu granicznym w Jasnowicach. Samorząd prosi mieszkańców o opinię i pyta: czy ta inwestycja to dobry pomysł?

 

 

 


Idzie dalej

Pisaliśmy już o Łukaszu z Cieszyna, który od dawna lokalizacyjnie jest gdzieś ze świata, bowiem ten świat przemierza, kontynent po kontynencie, na piechotę. Wracamy do tematu w związku z pewną rocznicą… 15 lipca podróżnikowi stuknął czwarty rok wędrówki…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Zostaje w nas to, co zasiewamy

Łukasz Simlat na 26. odsłonę Kina na Granicy przyjechał, by po blisko 13 latach od premiery filmu „Wymyk” spotkać się z widzami. To właśnie o tym filmie i jego wyjątkowości rozmawiał z red. Morcinkovą. Nie zabrakło też kwestii związanych z filmem „Kos” w reżyserii Pawła Maślony, który również znalazł się w ofercie festiwalowej. Aktor opowiedział m.in. o tym, jak czuł się w kostiumie z epoki i jak budował postać Wąsowskiego.

 

 

 

 


Biskupia rezydencja zabytkiem

Wiślańska willa „Zacisze”, czyli dawna, letnia rezydencja biskupa Juliusza Burschego, decyzją Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Katowicach, znalazła się w oficjalnym rejestrze zabytków województwa śląskiego. Tym samym ochrony doczekał się kolejny unikalny zabytek beskidzkiej architektury drewnianej.