Wydanie nr 3 z 17.01.2025 r.

Nowa kładka na Olzie da turystyczny impuls?

Okazuje się, że Żelazny Szlak Rowerowy ożywił turystycznie Karwinę. Dlatego miasto nadal zamierza inwestować w ścieżki rowerowe. M.in. szykuje się do budowy kładki rowerowo-pieszej nad Olzą. – Żelazny Szlak Rowerowy był przez dwa lata z rzędu najlepszą trasą rowerową w Polsce, więc fakt, że jesteśmy jego częścią, bardzo nam turystycznie pomógł – przyznaje wiceprezydent Karwiny Andrzej Bizoń.

 

 

 


Po nadzwyczajnej sesji w Cieszynie

Tragedia, jaka wydarzyła się niedawno w centrum Cieszyna, wywołała konieczność zebrania się w poprzedni czwartek Rady Miejskiej na nadzwyczajnej sesji. Celem posiedzenia było zatwierdzenie zmian w budżecie miasta na 2025 rok. O jakich kwotach była mowa?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


O inwestycjach powiatu cieszyńskiego

Czy tegoroczny budżet powiatu cieszyńskiego jest jak repertuar cieszyńskich chórów – trudny, ale ambitny? A może to dokument służący jedynie do bieżącego administrowania publicznym majątkiem? W rozmowie z red. Witoldem Kożdoniem uchwałę budżetową powiatu analizuje dla „Głosu Ziemi Cieszyńskiej” starosta cieszyński Janina Żagan.

 

 

 

 

 


Zielone światło dla zielonych działań

Gmina Goleszów wspólnie z 16 innymi jednostkami samorządowymi, zrzeszonymi w ramach Aglomeracji Beskidzkiej, otrzymała zielone światło do realizacji projektu związanego z ochroną i regeneracją obszarów cennych przyrodniczo wraz z działaniami edukacyjnymi. W ramach projektu na terenie gminy Goleszów powstaną m.in. nowe przestrzenie zielone i ścieżki, jak również podjęte zostaną działania związane z usuwaniem inwazyjnych gatunków obcych.

 

 

 


Te decyzje będą kosztować mieszkańców Skoczowa miliony złotych

Gaz czy węgiel? Które z tych paliw wykorzystać do produkcji ciepła w Skoczowie? I ile zapłacą za to mieszkańcy osiedli? M.in. o tym rozmawiano podczas ubiegłotygodniowego posiedzenia połączonych komisji Rady Miejskiej Skoczowa. Skoczowski system ciepłowniczy jest specyficzny. W mieście istnieją bowiem dwa tzw. źródła ciepła. To należąca do miasta gazowa kotłownia przy ul. ks. Mocko (będąca częścią Skoczowskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego) oraz prywatna kotłownia węglowa przy ul. Górny Bór (Skoczowska Energetyka Cieplna). Od lat trwa jednak pod Kaplicówką dyskusja, czy taki system jest efektywny.

 

 

 

 


Powstańcy styczniowi znad Olzy

Największym i najdłużej trwającym polskim zrywem zbrojnym epoki zaborów było powstanie styczniowe. Wybuchło 22 stycznia 1863 r. i trwało ponad rok, a brali w nich udział m.in. mieszkańcy dawnego Księstwa Cieszyńskiego – przypomina Maksymilian Stańczak, historyk z Muzeum Zofii Kossak w Górkach Wielkich. Chociaż Śląsk Cieszyński nie leżał w przedrozbiorowej Rzeczypospolitej, a od Polski został oderwany już w średniowieczu, także u nas pojawiły się osoby i środowiska, które z całych sił wspierały powstanie.

 

 

 

 

 


​Polska szkoła w sercu Gruzji

W Tbilisi, stolicy Gruzji, od trzydziestu lat działa Polska Szkoła im. Świętej Królowej Jadwigi. To wyjątkowe miejsce, w którym Polonia oraz osoby zainteresowane polską kulturą i językiem spotykają się, aby pielęgnować tradycje swych pochodzących z Polski przodków i poszerzać swoje horyzonty. Jak wygląda codzienność w tej szkole? Co ją wyróżnia? Opowiadały o tym red. Beacie Tyrnie, podczas podróży po Gruzji, Nukri Gabunia-Rozwadowska – dyrektorka placówki, oraz Joanna Jurewicz – nauczycielka, która niedawno dołączyła do zespołu.

 

 

 


Plebiscyt sportowy „Głosu Ziemi Cieszyńskiej” czas zacząć!

Po raz 26. proponujemy naszym Czytelnikom zabawę w ramach plebiscytu sportowego i wyboru sportowca roku 2024 w powiecie cieszyńskim. Nie jest to jubileuszowa edycja plebiscytu, ale jubileuszowy rok, 70-lecie istnienia naszego tygodnika, a więc też szczególna okazja. Odsłaniamy karty i zapraszamy do zabawy naszych Czytelników!