System informacji pasażerskiej za drogi
Stacje i przystanki kolejowe na trasach ze Skoczowa do Cieszyna i z Goleszowa do Wisły Głębce nie zostaną wyposażone w tzw. system dynamicznej informacji pasażerskiej. Postanowiły tak nowe władze spółki PKP Polskie Linie Kolejowe.
Wiec niezgody w Ustroniu
W ostatnią niedzielę w Ustroniu odbył się wiec, który z założenia miał być manifestacją pokojową. Czy taką był rzeczywiście? Na pewno wywołał szybką reakcję włodarza tego miasta. Władze Ustronia wydały zgodę na wiec, który organizatorzy zapowiadali jako „wiec o tematyce pokojowej, stacjonarne wydarzenie pokojowe z elementem dekoracyjnym, z motywem artystycznym, z nagłośnieniem”. W efekcie pod Czantorią pojawiły się dosyć już znane i kontrowersyjne postaci, mające na koncie konflikty z prawem, czyli Wojciech Olszański znany także jako Aleksander Jabłonowski i Marcin Osadowski.
Żywocice to nie tylko 36 ofiar…
Odwiedzając dziedziniec Muzeum Śląska Cieszyńskiego, można zapoznać się z historią zbrodni żywocickiej. Tę największą na Śląsku Cieszyńskim zbrodnię, dokonaną przez nazistowskie Niemcy w czasie II wojny światowej w odwecie za akcję partyzantów, przedstawiono na 12 bogato ilustrowanych zdjęciami oraz kopiami archiwalnych dokumentów planszach. Tekst na nich jest dwujęzyczny – polsko-czeski. Kuratorem wystawy jest Wojciech Święs – historyk z Muzeum Śląska Cieszyńskiego, konsultantką Karin Lednická – pisarka, autorka książki „Životice: obraz (po) zapomenuté tragédie” (polski przekład książki jest w przygotowaniu).
„Przestrzeń opatrzności” droższa niż planowano
W Skoczowie postępuje budowa nowego domu dla 39 chłopców z niepełnosprawnością intelektualną. – Prace budowlane posuwają się bardzo szybko. Niemal każdego dnia mury nowego budynku są wyższe. To przynosi nam ogromną radość. Planujemy do późnej jesieni zakończyć ten etap wraz z przykryciem dachu budynku – informuje siostra Honorata Klonowska, dyrektor Domu Pomocy Społecznej Zgromadzenia Sióstr Służebniczek BDNP w Skoczowie, które od dwóch lat realizuje inwestycję.
Na początku było… drzewo genealogiczne
W przyszłym roku minie 720 lat od pierwszej wzmianki o Zebrzydowicach. Na rocznicę ukaże się nowa książka o dziejach tej miejscowości. Jej autorem będzie Patryk Nowak, kronikarz, historyk-amator, regionalista i miłośnik lokalnej historii. Monografia obejmie historię wioski nad Piotrówką od momentu objęcia władzy na Śląsku Cieszyńskim przez Habsburgów, czyli od roku 1654, do wybuchu I wojny światowej w 1914 r.
Opędzlowała sklep, a ekspedientkę pobiła w… rzece
Policjanci z cieszyńskiej prewencji zatrzymali 24-latkę, która dopuściła się kradzieży rozbójniczej. Podczas ucieczki z towarem, chciała przeprawić się przez rzekę. Gdy została dogoniona przez ekspedientkę, zaczęła ją bić, gryźć i podtapiać.