Wydanie nr 33 z 16.08.2024 r.

Bardzo mało wody w górach

Upalna letnia aura, a w konsekwencji przedłużająca się susza, zaczyna rodzić problemy. Wody jest w górach bardzo mało, w efekcie Urząd Gminy w Istebnej zaapelował o racjonalne i odpowiedzialne korzystanie z „kranówki” pobieranej z gminnej sieci wodociągowej.


Niebezpieczny transport wyeliminowany z ruchu

W Cieszynie inspektorzy transportu drogowego zatrzymali samochód ciężarowy należący do przedsiębiorcy litewskiego. Szybko okazało się, że przedsiębiorca przewoził substancje niebezpieczne z Węgier do Litwy. Był to dokładnie roztwór chlorku żelaza.

 

 

 

 


Nie wchodźcie w buty burmistrza!

Mimo że szybka, to wcale nie bezproblemowa – taka była lipcowa sesja Rady Miasta Ustroń. Padło wiele pytań ze strony radnych, zwłaszcza tych dotyczących personalnych zmian na stanowiskach. Jak w ich ogniu wypadł burmistrz Ustronia Paweł Sztefek?


Czego nie zniszczył ogień, spustoszyła woda…

Województwo morawsko-śląskie przeznaczyło już 8 milionów koron na doraźne zabezpieczenie dwóch czeskocieszyńskich szkół, które ucierpiały w trakcie pożaru w nocy z 31 lipca na 1 sierpnia. Wiadomo jednak, że straty są dużo większe…

 

 

 

 


Skazane na ścięcie

Trzy pomniki przyrody z Cieszyna zostaną najprawdopodobniej ścięte. W tej sprawie wypowiedzieli się cieszyńscy radni. Końcem lipca w Cieszynie odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej. Chodziło o podjęcie trzech uchwał dotyczących zniesienia formy ochrony dla trzech cieszyńskich pomników przyrody – sosny wejmutki w Parku Kościelnym, buka przy Szpitalu Śląskim i glediczji trójcierniowej na Placu Teatralnym. Drzewa wkrótce zostaną wycięte. Dlaczego?


Zapomniany biało-czerwony wizjoner

Był pierwszym i bodaj najważniejszym „budzicielem” polskości na Śląsku Cieszyńskim. Wielką indywidualnością, „nieustraszonym bojownikiem” w obronie praw narodu. Co ciekawe, Paweł Stalmach – bo o niego chodzi – przez większość życia był też… dziennikarzem. 13 sierpnia minęło 200 lat od jego urodzin i choć sprawie polskiej podporządkował całe życie, a współcześnie jego imieniem nazywane są szkoły i ulice, okrągła rocznica minęła na Śląsku Cieszyńskim zupełnie bez echa.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Po perypetiach zostało tak niewiele…

To już ostatnia prosta remontu Gminnego Ośrodka Kultury w Chybiu. Już wkrótce mieszkańcy cieszyć się będą z odnowionych wnętrz. Przypomnijmy, że rozpoczęta w 2020 roku modernizacja miała zakończyć się w 2022 roku. Niestety inwestycja napotkała na wiele problemów, w tym m.in. wzrost kosztów oraz opuszczenie budowy przez wykonawcę. W efekcie przerwania prac konieczne stało się opracowanie niezbędnej dokumentacji naprawczej.

 

 

 

 

 


Pozostają wierni fotografii krajoznawczej

W Cieszyńskim Ośrodku Kultury „Dom Narodowy” odbył się uroczysty wernisaż fotografii z okazji 50. urodzin Komisji Fotografii Krajoznawczej ZG PTTK. Nie zabrakło chętnych, którzy pojawili się pod tym pretekstem na miejscu. Fotografia krajoznawcza stanowi najobszerniejszą i najbogatszą, a zarazem najpożyteczniejszą pod względem społecznym część sztuki fotograficznej. Treścią jej jest fotograficzne zobrazowanie kraju, jego mieszkańców i dzieł rąk ludzkich, tak w kontekście współczesnym, jak i historycznym.