Wydanie nr 40 z dn. 4.10.2024 r.

Dlaczego nikt nie kontroluje Bładnicy?

To była walka po omacku

Nie milkną echa wrześniowej wielkiej wody, jak przelała się przez Śląsk Cieszyński. Do opinii publicznej docierają zaś informacje, na które wcześniej niewielu zwracało uwagę. Dowiedzieliśmy się na przykład, że „Wody Polskie” zupełnie nie monitorują Bładnicy. Na tym ponad 12-kilometrowym, lewobrzeżnym dopływie Wisły nie ma żadnego wodowskazu, ani elektronicznego ani nawet tradycyjnego. Nie ma tam nic, co pomogłoby służbom reagować w sytuacjach kryzysowych.

 

 

 

 


Majątki skoczowskich radnych

W Skoczowie, podobnie jak we wcześniej omawianych samorządach, dużo jest nowych radnych. W odróżnieniu natomiast od poprzednich naszych zestawień majątkowych, skoczowscy radni nie wzbogacili się. Prezentujemy kolejne wyimki i wnioski z oświadczeń majątkowych radnych miejskich i gminnych. Tym razem dotyczą one Skoczowa. Radnym obliczamy „majątek netto”, czyli sumę posiadanego majątku, pomniejszoną o ewentualne kredyty. Skupiliśmy się przede wszystkim na nowych radnych…


Miliony na remonty dróg

Nieco ponad 10 milionów złotych wyłoży w tym roku Powiat Cieszyński na nowe nakładki asfaltowe. Prace w wielu miejscach już się zakończyły, w innych zmierzają do finału. Łącznie nowy asfalt pojawi się na 8,2 km dróg.

 

 

 

 


Wyremontowana i oficjalnie otwarta

Wieża widokowa na Baraniej Górze znów zaprasza turystów do podziwiania widoków rozpościerających się z jej szczytu. Była zamknięta z uwagi na zły stan techniczny. Konieczny był remont. Przeprowadzono go szybciej niż się wcześniej wydawało, choć część problemów jeszcze pozostała.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Burmistrz o centrum narciarstwa i „betonozie”

Tomasz Bujok, burmistrz Wisły, odniósł się do opinii – często niezbyt pozytywnych – na temat wyglądu zewnętrznego powstającego budynku Beskidzkiego Centrum Narciarstwa im. Adama Małysza.

 

 

 

 

 


Mimo granic można wspólnie tworzyć

Teatr im. A. Mickiewicza wypełniony po brzegi, owacje na stojąco i nieśmiertelna historia nieszczęśliwej miłości. Premiera sztuki „Romeo i Julia” nie dość, że okazała się wymarzoną formą inauguracji festiwalu „Bez Granic”, to była historycznym wydarzeniem w dziejach kultury Cieszyna po obu stronach Olzy.

 

 

 

 

 


Upamiętnili cieszyński grób wojennego bohatera

W Dniu Polskiego Państwa Podziemnego katowicki Oddział Instytutu Pamięci Narodowej zorganizował w Cieszynie uroczystość, podczas której oznaczono plakietą „Grób Weterana Walk o Wolność i Niepodległość Polski” oraz znakiem pamięci „Tobie Polsko” mogiłę komendanta Związku Walki Zbrojnej Okręgu Śląskiego Józefa Korola.

 

 

 

 

 


Po słonecznej stronie życia i muzyki

Na początku września razem ze zgromadzoną publicznością w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Cieszynie Eleni obchodziła jubileusz czterdziestu pięciu lat działalności estradowej. Z tej okazji zaśpiewała swoje największe przeboje. Red. Mariola Morcinková miała okazję z nią rozmawiać nie tylko o muzyce, ale też ukochanej Grecji.

 

 

 

 

 


Koniec pecha. Chile odczarowane

Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak po ubiegłorocznym pechu dopięli swego i tym razem ukończyli Rajd Chile, w dodatku na świetnej, drugiej pozycji w swojej kategorii. Zebrane punkty pozwoliły im na awans w klasyfikacji sezonu aż o cztery pozycje!

 

 

 

 

 


Karolina i Janek mistrzami Polski

W ostatnią niedzielę września w Świnoujściu odbyły się Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Młodzieżowców, Młodzików i Kadetów w Karate Kyokushin. Znad morza nad Olzę dotarły cztery medale tej imprezy. W zawodach wzięło udział 140 karateków, reprezentujących 39 klubów z całej Polski. Z Cieszyńskiego Klubu Karate Kyokushin startowało pięciu zawodników: Lena Santarius, Adam Malina, Adam Szydłowski, Karolina Wachholz, Jan Malina. Cieszyński klub zdobył dwa złote i dwa brązowe medale w konkurencji kumite.