Wydanie nr 41 z dn. 22.11.2024 r.

Obrócili flagi na cieszyńskim ratuszu…

17 listopada działacze partii Nowa Nadzieja przeprowadzili akcję pod cieszyńskim ratuszem. Przewodniczący lokalnych struktur partii, Michał Wenglorz, przystawił drabinę do budynku ratusza, ściągnął ukraińskie flagi i obrócił je tak, by przypominały flagi śląskie. Całość akcji udostępnił w Internecie w postaci filmiku…

 

 

 

 


Kontrowersje wokół placów zabaw

Temat cieszyńskich placów zabaw dla najmłodszych mieszkańców wzbudza niemałe emocje. Zdaniem bowiem rodziców miejsc do harców dla milusińskich w mieście po prostu brakuje. Część z nich więc zazdrosnym okiem spoglądają na okoliczne atrakcje. Ile dokładnie jest miejskich placów zabaw w Cieszynie? I dlaczego jeden z nich został zlikwidowany?

 

 

 

 

 

 


Majętni w województwie, 8 milionów posła

W tym odcinku naszego cyklu przyglądamy się oświadczeniom majątkowym radnych wojewódzkich i parlamentarzystów. Nasuwa się wniosek, że im wyżej, tym bogaciej. Przypomnijmy, iż z uwagi na to, że o majątkach samorządowców pisaliśmy w poprzednich latach, teraz – po wyborach – skupiamy się głównie na „nowych” twarzach.


Równica pod znakiem zapytania

W marcu Rada Miasta Ustroń podjęła decyzję, aby zająć się modernizacją drogi powiatowej ul. Równica. Plany jednak spaliły na panewce.
Chodziło o kontynuację remontu z 2021 roku. Zamierzano wyremontować ok. 1 km drogi. Liczono, że kosztować to będzie miasto ok. 400 tys. zł, natomiast drugie tyle dołoży powiat cieszyński. Jednakże, jak podkreśliły władze Ustronia, w przetargu na realizację zadania kwoty ofert znacznie przekroczyły wysokość przewidzianych pieniędzy.


Dbać o to, co najcenniejsze

Sukcesem zakończyła się inicjatywa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, wycelowana w pielęgnowanie i podniesienie rangi szeroko rozumianej regionalności. Cieszyńskie Edukatorium Regionalne przyciągnęło nad Olzę tych, którym na sercu leży troska o spuściznę przodków. Bo to przecież najcennniejsze, co możemy zostawić po sobie przyszłym pokoleniom.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Od gotówki do gwoździarki czy… tabernakulum

Gotówkę, telefony komórkowe, a nawet cyfrowe ramki na zdjęcia czekają na swoich właścicieli w Biurze Rzeczy Znalezionych w Starostwie Powiatowym w Cieszynie. A to oczywiście nie wszystko.

 

 

 

 

 

 


Bliscy Jana Szuścika starają się wydobyć jego postać z niepamięci

W okolicach Narodowego Święta Niepodległości wspominamy „ojców” tej niezawisłości. O Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, ale o Śląsku Cieszyńskim i jego polskości również, mowa jest w podobnym okresie roku. Tutaj jedną z ważniejszych ról odegrała postać dziś słabo pamiętana, więc przypominamy o niej. Postacią tą był Jan Szuścik, osoba dziś mało znana. Na wstępie i w skrócie można napisać, że był to polityk, społecznik, pedagog i pisarz regionalny. To jednak skrót, który nigdy nie oddaje wszystkiego.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Niech śpiew rozbrzmiewa nieprzerwanie!

​Chór kościelny parafii ewangelicko-augsburskiej w Cieszynie świętuje w tym roku swoje 100-lecie. Koncert jubileuszowy był okazją do licznych gratulacji, słów podziękowań i życzeń na przyszłość, a także do wręczenia ważnej nagrody, a kościół Jezusowy wypełnił się wielbicielami chóralnego śpiewu.

 

 

 

 

 


Zaatakował na tle seksualnym

Policjanci kryminalni cieszyńskiej komendy zatrzymali 31-letniego mężczyznę podejrzewanego o napaść na tle seksualnym. Do zdarzenia doszło w Cieszynie…