Obrócili flagi na cieszyńskim ratuszu…
17 listopada działacze partii Nowa Nadzieja przeprowadzili akcję pod cieszyńskim ratuszem. Przewodniczący lokalnych struktur partii, Michał Wenglorz, przystawił drabinę do budynku ratusza, ściągnął ukraińskie flagi i obrócił je tak, by przypominały flagi śląskie. Całość akcji udostępnił w Internecie w postaci filmiku…
Kontrowersje wokół placów zabaw
Temat cieszyńskich placów zabaw dla najmłodszych mieszkańców wzbudza niemałe emocje. Zdaniem bowiem rodziców miejsc do harców dla milusińskich w mieście po prostu brakuje. Część z nich więc zazdrosnym okiem spoglądają na okoliczne atrakcje. Ile dokładnie jest miejskich placów zabaw w Cieszynie? I dlaczego jeden z nich został zlikwidowany?
Majętni w województwie, 8 milionów posła
W tym odcinku naszego cyklu przyglądamy się oświadczeniom majątkowym radnych wojewódzkich i parlamentarzystów. Nasuwa się wniosek, że im wyżej, tym bogaciej. Przypomnijmy, iż z uwagi na to, że o majątkach samorządowców pisaliśmy w poprzednich latach, teraz – po wyborach – skupiamy się głównie na „nowych” twarzach.
Równica pod znakiem zapytania
W marcu Rada Miasta Ustroń podjęła decyzję, aby zająć się modernizacją drogi powiatowej ul. Równica. Plany jednak spaliły na panewce.
Chodziło o kontynuację remontu z 2021 roku. Zamierzano wyremontować ok. 1 km drogi. Liczono, że kosztować to będzie miasto ok. 400 tys. zł, natomiast drugie tyle dołoży powiat cieszyński. Jednakże, jak podkreśliły władze Ustronia, w przetargu na realizację zadania kwoty ofert znacznie przekroczyły wysokość przewidzianych pieniędzy.
Dbać o to, co najcenniejsze
Sukcesem zakończyła się inicjatywa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, wycelowana w pielęgnowanie i podniesienie rangi szeroko rozumianej regionalności. Cieszyńskie Edukatorium Regionalne przyciągnęło nad Olzę tych, którym na sercu leży troska o spuściznę przodków. Bo to przecież najcennniejsze, co możemy zostawić po sobie przyszłym pokoleniom.
Od gotówki do gwoździarki czy… tabernakulum
Gotówkę, telefony komórkowe, a nawet cyfrowe ramki na zdjęcia czekają na swoich właścicieli w Biurze Rzeczy Znalezionych w Starostwie Powiatowym w Cieszynie. A to oczywiście nie wszystko.
Bliscy Jana Szuścika starają się wydobyć jego postać z niepamięci
W okolicach Narodowego Święta Niepodległości wspominamy „ojców” tej niezawisłości. O Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, ale o Śląsku Cieszyńskim i jego polskości również, mowa jest w podobnym okresie roku. Tutaj jedną z ważniejszych ról odegrała postać dziś słabo pamiętana, więc przypominamy o niej. Postacią tą był Jan Szuścik, osoba dziś mało znana. Na wstępie i w skrócie można napisać, że był to polityk, społecznik, pedagog i pisarz regionalny. To jednak skrót, który nigdy nie oddaje wszystkiego.
Niech śpiew rozbrzmiewa nieprzerwanie!
Chór kościelny parafii ewangelicko-augsburskiej w Cieszynie świętuje w tym roku swoje 100-lecie. Koncert jubileuszowy był okazją do licznych gratulacji, słów podziękowań i życzeń na przyszłość, a także do wręczenia ważnej nagrody, a kościół Jezusowy wypełnił się wielbicielami chóralnego śpiewu.
Zaatakował na tle seksualnym
Policjanci kryminalni cieszyńskiej komendy zatrzymali 31-letniego mężczyznę podejrzewanego o napaść na tle seksualnym. Do zdarzenia doszło w Cieszynie…