Wydanie nr 34 z dnia 25.08.2017

Skoczów: na wiślance będzie bezpieczniej?

LEWOSKRĘT ZAMKNIĘTY

Skończyły się zapowiedzi, a zaczęły konkretne działania. W Skoczowie, na skrzyżowaniu ulicy Wiślańskiej z Katowicką, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wprowadziła zmianę organizacji ruchu, która ma poprawić bezpieczeństwo w tym newralgicznym miejscu. Wymyślono, że doraźnym rozwiązaniem będzie… zamknięcie lewoskrętu.

 


Adam Soból z wyjątkową nagrodą

MUZYKANT, JAKICH MAŁO

Adam Soból z Koniakowa otrzymał nagrodę specjalną za zasługi dla polskiej kultury ludowej. Uroczystości odbyły się w Muzeum Beskidzkim w Wiśle. Znany w regionie muzyk otrzymał wyróżnienie z rąk Doroty Ząbkowskiej – przedstawicielki Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 


DRON NAD ROTUNDĄ

W ostatnich latach archeolodzy prowadzą intensywne prace wykopaliskowe w obrębie cieszyńskiej rotundy. Znana z banknotu dwudziestozłotowego budowla została zbadana zarówno od zewnętrznej, jak i wewnętrznej strony, odkrywając coraz to nowe tajemnice. Kropką nad „i” było pojawienie się nowoczesnego sprzętu na Górze Zamkowej. Do Cieszyna przyjechały z Warszawy dwa samochody naszpikowane urządzeniami najnowszej technologii, które pozwoliły spojrzeć na rotundę zupełnie innym okiem…


FONTANNY Z ZARAZKAMI

W nagrzanych centrach miast wysokie temperatury są jeszcze bardziej odczuwalne. Dla wielu osób, a szczególnie spragnionych zabawy dzieci, kuszące są fontanny i różnego rodzaju miejskie sadzawki. Chociaż dają chwilowe orzeźwienie, trzeba jednak wiedzieć, że nie są bezpieczne, a znajdująca się w nich woda może po prostu zaszkodzić. Wszystko dlatego, że sanepid nie bada wody w miejskich fontannach.

 


Zasmakować kultury wołoskiej

SPOTKANIE LUDZI GÓR

23 sierpnia w Istebnej rozpoczął się III Zjazd Karpacki. Do 27 sierpnia w Beskidach będą się spotykać ludzie gór z krajów wyszehradzkich, karpackich i bałkańskich. W programie są liczne spotkania, konferencje, wystawy i prezentacje regionów karpackich.