Wydanie nr 37 z dnia 18.09.2020 r.

Rodzice mają żal

Oszczędzać na oświacie i dobru dziecka właśnie teraz? Tworzyć klasy niemal trzydziestoosobowe w sytuacji, gdy tyle mówi się o dystansie społecznym i minimalizowaniu ryzyka rozprzestrzeniania się koronawirusa w szkołach? W Cieszynie do takich zjawisk dochodzi i nie podoba się to części mieszkańców.


Dojazdy pod nadzorem

Wraz z powrotem uczniów do szkół, zwiększyła się liczba autobusowych kursów na liniach powiatowych. Na niektórych dopasowano też godziny odjazdów. 1 września została uruchomiona nowa linia Istebna Jasnowice – Wisła, na której zaplanowano 6 par kursów dziennie.

 

 


Pociągiem przez Olzę

Ćwierć wieku temu reaktywowano połączenie kolejowe Cieszyn – Czeski Cieszyn. Przeciągły gwizd było słychać z daleka. Po paru minutach na dworzec w Cieszynie wtoczył się sapiący i rozsiewający kłęby pary paro­wóz, ciągnący dwa zabytkowe wagony. Skład został na tę okazję wypożyczony z Chabówki i Suchej Beskidzkiej.

 

 

 


To już 90 lat!

Z miłości do fotografii

Przed laty w sklepach drogeryjnych na terenie Cieszyna można było kupić aparat fotograficzny i sprzęt laboratoryjny. Sklepy te prowadziły też sprzedaż odczynników chemicznych, płyt negatywowych i papierów do kopiowania obrazów fotograficznych. Do dziś zmieniło się wiele…