Ponad milion złotych dla gminy Goleszów
Pożegnanie z kopciuchami
Budynki komunalne w Cisownicy i Goleszowie zostaną poddane termomodernizacji, dzięki czemu z pewnością poprawią się warunki życia mieszkańców. To wszystko będzie możliwe dzięki pozyskaniu ponad 1,3 mln zł dofinansowania z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
Projekt realizowany będzie w budynkach komunalnych w Cisownicy przy ulicy Cisowej oraz w Goleszowie przy ulicy Grabowej. Pozwoli na zmniejszenie zużycia energii niezbędnej do ogrzania tych budynków. Wpłynie też na spadek emisji gazów cieplarnianych, co akurat ma istotne znaczenie w procesie likwidacji niskiej emisji, która stanowi główne źródło zanieczyszczenia powietrza. W sumie modernizacja obejmie 8 budynków wielorodzinnych, w których znajduje się 56 mieszkań. Lokatorzy bez wątpienia odczują realną poprawę warunków mieszkaniowych.
– Inwestycje proekologiczne, które mają ogromne znaczenie dla mieszkańców naszej gminy, są jednym z moich priorytetów. Tego typu działania stanowią bowiem kontynuację proekologicznej i proinwestycyjnej polityki, która w znacznym stopniu zauważalna była naszej gminie w minionym roku – podkreśla Sylwia Cieślar, wójt gminy Goleszów.
W tej edycji konkursu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, gmina Goleszów była jedną z dwóch gmin z powiatu cieszyńskiego i jedną z ponad dwudziestu z terenu województwa śląskiego, które uzyskały wsparcie. Blisko 900 tys. zł otrzyma Ustroń na termomodernizację wielorodzinnego budynku komunalnego przy ulicy Daszyńskiego 54. (mark)
Fundusz dopłaci
Stare kotły muszą zniknąć!
Do końca roku trzeba wymienić kotły mające więcej niż 10 lat. Taki obowiązek wynika z uchwały antysmogowej przyjętej przez Sejmik Województwa Śląskiego we wrześniu 2017 roku.
Zgodnie z przepisami, budynki nie mogą być ogrzewane paliwami złej jakości, a tak zwane „kopciuchy” muszą być wymienione. Harmonogram zastąpienia starych kotłów nowymi został rozłożony na kilka lat. Założono trzy daty graniczne. W przypadku kotłów eksploatowanych powyżej 10 lat od daty produkcji, trzeba będzie je wymienić na klasę 5 do końca tego roku. Każdy, kto ma kotły starsze niż 5, a młodsze niż 10 lat, powinien wymienić je do końca 2023 roku, zaś użytkownicy „najmłodszych” kotłów mają czas do końca 2025 roku. Na rynku są dostępne również kotły klasy 3 i 4. Ze względu na to, że do roku 2016 wymiana na takie kotły była dofinansowywana to czas na ich wymianę na kotły klasy 5 wydłuża się do końca 2027 roku. Ważne jest także to, że każdy, kto buduje nowy dom i zamierza ogrzewać go węglem lub drewnem, ma obowiązek zainstalować kocioł klasy 5.
Na wymianę kotła, termomodernizację budynku, instalację fotowoltaiczną, pompy ciepła można uzyskać dofinansowanie z Programu „Czyste powietrze”, realizowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Więcej informacji na stronie www.czystepowietrze.gov.pl. (klk)
Ruszają kontrole kompostowników
1 lutego w gminie Chybie ruszyły kontrole nieruchomości, których właściciele korzystają z ulg związanych z kompostowaniem odpadów biodegradowalnych.
Przede wszystkim urzędnicy sprawdzą, czy faktycznie na takiej posesji znajduje się kompostownik i czy są w nim kompostowane bioodpady. W trakcie kontroli zostaną wykonane zdjęcia, a właściciel nieruchomości otrzyma protokół. Jeśli osoba korzystająca z ulgi nie posiada kompostownika przydomowego, nie kompostuje bioodpadów lub uniemożliwia wykonanie kontroli, wówczas musi się liczyć z konsekwencjami. Urzędnicy wydadzą decyzję o utracie zwolnienia z części opłat za gospodarowanie śmieciami. Warto dodać, że ponowne prawo do ulgi będzie przysługiwało dopiero po upływie pół roku. (klk)
Karmniki ucieszą skrzydlatych przyjaciół
Konkurs „Ptasia EKOstołówka” został rozstrzygnięty. W zmaganiach organizowanych przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Strumieniu zgłoszono 14 oryginalnych prac.
Komisja konkursowa w składzie: Teresa Pryczek (artystka, plastyczka, malarka), Dariusz Piechaczek (leśniczy Nadleśnictwa Ustroń), Bronisław Świeży (prezes Macierzy Ziemi Cieszyńskiej – Koło w Strumieniu) miała twardy orzech do zgryzienia. Ostatecznie pierwsze miejsce przypadło Agacie Barchańskiej (8 lat, z Zabłocia). Drugi był Kamil Płaza (10 lat, z Drogomyśla), a trzeci Krzysztof Płaza (12 lat, z Drogomyśla). Wyróżnienia otrzymali: Hanna Piekarska (7 lat, ze Strumienia), Lena Kropka (10 lat, z Zabłocia) i Julian Badura (8 lat, ze Zbytkowa). Dodatkowo wszystkim pozostałym uczestnikom przyznano wyróżnienia drugiego stopnia i drobne nagrody rzeczowe, a w gronie tym znaleźli się: Aleksander Badura (Zbytków), Jagoda Janik (Strumień), Antonia Kasza (Strumień), Paweł Krawczyk (Pruchna), Tomasz Krawczyk (Pruchna), Paulina Lupa (Strumień), Wiktor Lupa (Strumień), Kalina Tatoj (Strumień).
Wykonane karmniki powędrowały z powrotem do swoich twórców – być może jeszcze w tym roku posłużą za stołówkę dla małych skrzydlatych przyjaciół. (klk)