E-wydanie nr 45 z dnia 13.11.2020 r.

Mieszkańcy spółdzielni mają żal…

Izolujemy się, ale po co?

– Jaki sens ma nasza izolacja? – pytają mieszkańcy jednego z dziesięciopiętrowych bloków przy ulicy Moniuszki w Cieszynie. I wcale nie chodzi o to, że należą do grona koronosceptyków. Wręcz przeciwnie. Covidu-19 boją się jak ognia, bo są schorowani i u schyłku życia, a w ich odczuciu, choroba dosłownie puka do ich drzwi.

 

 

 

 


Demonstracje, protesty, głodówki

Siostry z Bielskiej nie miały łatwo…

Blisko 25 lat temu zakończyło działalność Liceum Medyczne, które funkcjonowało w murach Liceum Ogólnokształcącego im. Antoniego Osuchowskiego w Cieszynie. Niedługo później dały o sobie znać skutki tej decyzji. Negatywne, ponieważ Szpital Śląski zaczął coraz bardziej odczuwać brak fachowej kadry. A te pielęgniarki, które nie szukały zatrudnienia w szpitalach prywatnych, czuły się niedoceniane i zaczęły głośno upominać się o swoje potrzeby.

 

 


Cesarskie przeprowadzki nad Olzę

Kiedy Cieszyn zastępował Wiedeń…

215 lat temu cesarz Franciszek zdecy­dował, żeby przenieść wszystkie urzędy znad Dunaju… nad Olzę. Stało się tak po zajęciu Wiednia przez Napoleona, który jesienią 1805 roku pokonał armię cesarską w bitwie pod Austerlitz. I dwór austriacki został zmu­szony do opuszczenia Wied­nia.