Wydanie nr 11 z dnia 18.03.2022 r.

Przedsiębiorco, pamiętaj o dokumentach

31 marca upływa termin na złożenie dokumentu ZUS ZSWA dla przedsiębiorców, którzy zatrudniają pracowników, wykonujących pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze za 2021 rok. Taki dokument muszą złożyć ci płatnicy, którzy mają obowiązek opłacać składki na Fundusz Emerytur Pomostowych za pracowników wykonujących taką pracę.


Kiedyś Skoczów miał szpital, dziś ma „szpitalik”

Kościół i ludzie ubodzy

To jeden z najstarszych zabytków Skoczowa, swoimi korzeniami sięgający początków miasta w XIV wieku, niepozorny z zewnątrz, a w środku kryjący prawdziwe skarby, między innymi kamienną chrzcielnicę, w której w 1576 roku ochrzczono urodzonego pod Kaplicówką przyszłego świętego, Jana Sarkandra. Dla skoczowian ten kościół, a właściwie kościółek, z racji swoich niewielkich rozmiarów, jest po prostu… „szpitalikiem”. Dlaczego?

 

 


Jeszcze tutaj wrócę!

Proza chleba powszedniego

Było takie miejsce na Górnym Rynku w Cieszynie, gdzie w każdy niemal poranek unosił się zapach pieczywa. Kusił od 30 lat rzesze klientów. Za wyrobem świeżego pieczywa i jego sprzedażą stała właścicielka, Jadwiga Filak. Dziś piekarnia niepodziewanie zamknęła swoje drzwi.


Nie chciała czekać do Gdańska…

Oto Polinka!

W Kończycach Wielkich miała być tylko „na chwilkę”. Odpocząć, zregenerować siły po ucieczce z Ukrainy i pojechać dalej do Gdańska… Tyle że jej córka postanowiła przyjść na świat właśnie na Śląsku Cieszyńskim. I oto ona – Polina Proniuk z Ukrainy, urodzona w Szpitalu Śląskim w Cieszynie, 3 marca.