Wydanie nr 12 z 22.03.2024 r.

Praca czy mandat?

Wybory samorządowe zbliżają się wielkimi krokami. Coraz bliżej czasu, kiedy to mieszkańcy będą musieli podjąć decyzję, na kogo zagłosować. W tym roku kandydatów na radnych do samorządowych jednostek na wszystkich szczeblach jest sporo. Problem w tym, że nie tylko oni stoją przed trudnym dylematem. Część bowiem kandydatów, w momencie wyboru na radnego, stanie przed pytaniem: mandat czy dotychczasowa praca? I z pewnością nie będzie to prosta decyzja…

 

 


„Ustrońska” online. Kiedy nie wiadomo, o co chodzi…

To było niczym błyskawica. Szybkie, bez zbędnych emocji i skuteczne. I tak oto „Gazeta Ustrońska” pojawiła się online. Tylko pytanie – po co? Warto wiedzieć, że Urząd Miasta Ustroń ma swoją stronę internetową. Trudno jednak spodziewać się tam mnóstwa informacji czy aktualności. Mówiąc wprost, ciężko znaleźć cokolwiek interesującego…

 

 

 


Gdzie ta górska zielona energia?

Czy wypad „elektrykiem” w Beskidy to dobry pomysł? Latem na weekend ze Śląska być może tak. Samochody elektryczne mają coraz sprawniejsze akumulatory i według deklaracji producentów systematycznie zwiększają zasięgi bez ładowania. A co, jeśli planujemy w górach dłuższy pobyt? Problem pojawi się, gdy elektryczne auto trzeba będzie naładować. Okazuje się bowiem, nasze Beskidy wcale nie są jeszcze takie „zielone”.

 

 


Na Manhatanie czai się czad?

Czy problem „tlenku węgla” dotyka ustrońskie osiedle Manhatan? Zdaniem Pawła Sztefka tak. Tamtejszy radny i zarazem jeden z kandydatów w tegorocznych wyborach na burmistrza, wystąpił nawet do władz Spółdzielni Mieszkaniowej „Zacisze” z apelem o zakup czujek tlenku dla lokatorów.

 

 

 


Odkrycie po ponad 200 latach

Do ciekawego odkrycia doszło w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Brennej. Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach po opracowaniu zagadnienia przez M. Ostrowską poinformował, że po demontażu ołtarza głównego, ściśle przylegającego do ściany prezbiterium, zgodnie z planowanymi na ten rok kompleksowymi pracami konserwatorskimi, na ścianie absydy odsłonięta została polichromia. Pochodzi ona prawdopodobnie z lat 90. XVIII wieku, czyli z czasu po wzniesieniu i poświęceniu kościoła w 1796 r.

 

 


Dopóki się ruszamy, będziemy to grać

W Teatrze im. Adama Mickiewicza w Cieszynie zagrany został „Kwartet” w reżyserii Mikołaja Grabowskiego, na podstawie tekstu Bogusława Schaeffera. Wystąpili Andrzej i Mikołaj Grabowscy, Jan Frycz i Jan Peszek. Z tym ostatnim, który niedawno obchodził 80. urodziny, o wyjątkowości „Kwartetu” rozmawia red. Mariola Morcinkova.