Wydanie nr 13 z 28.03.2024 r.

Kandydat kopiuj-wklej?

Jeden z radnych i aktualnych kandydatów do Rady Gminy Chybie wytknął w social mediach sporą wpadkę kandydata na wójta Chybia Grzegorza Ochodka, który na swoim profilu facebookowym umieszczał wpisy żywcem skopiowane od innych komitetów…


Rowerem czy pieszo?

Kto jest ważniejszy – piesi czy rowerzyści? To pytanie mocno wybrzmiało po modernizacji ul. Mickiewicza w Cieszynie. Ścieżka rowerowa została bowiem wykonana, ale chodnika w pewnej części niestety zabrakło… Co teraz? Przyglądamy się tej inwestycji.

 

 

 

 


Pogrzebowe komplikacje

Podczas pogrzebów żegna się w modlitwie i zadumie osoby najbliższe lub przyjaciół. Tymczasem w Cieszynie w tych trudnych chwilach trzeba się jeszcze skupić na problemach bardzo prozaicznych. Żałobnikom coraz trudniej bowiem dostać się z kościoła na cmentarz. Najczęściej msze żałobne odbywają się w kościele św. Marii Magdaleny w centrum miasta. Od cmentarza komunalnego żałobników dzieli zatem ponad
30-minutowy spacer. To 2,2 km! Do tej pory rodziny korzystały z możliwości przejazdu na miejsce pochówku specjalnym autobusem…

 

 

 

 


Gdy „mrówki” śniły się celnikom po nocach…

Niektórych mieszkańców naszego regionu – zwłaszcza tych pamiętających czasy komunizmu – mocno irytuje „szturmowanie” przez Czechów naszych przygranicznych centrów handlowych. Ale przecież „był czas przywyknąć”. Wystarczy przypomnieć „szalone” lata 90. – na przykład środę, 24 czerwca 1993 r., gdy graniczne mosty w Cieszynie przekroczyło 100 tys. osób!

 

 

 

 


Skarby z kolekcji Jana Taciny

Urodzony na Zaolziu, a związany ze Śląskiem Cieszyńskim folklorysta, muzykolog i pedagog Jan Tacina przez większość życia zbierał beskidzkie pieśni i melodie. W pozostałym po nim archiwum znajdują się też m.in. fotografie przedstawiające znanego twórcę ludowego z Istebnej – Jana Kawuloka – oraz jego córkę Zuzannę. Jak można korzystać ze skarbca bezcennych informacji zgromadzonych przez Jana Tacinę?

 

 

 

 

 

 

 

 


Jeszcze pięć lat marszu

„Kto podróżuje, ten żyje dwa razy” – napisał kiedyś Hans Christian Andersen. Jeśli wierzyć tej maksymie, życie podróżnika z Cieszyna Łukasza Podstady jest już pomnożone co najmniej przez sześć… 42-latek wybrał się w podróż… piechotą dookoła świata. Rozpoczął ją w połowie lipca 2020 roku.

 

 

 

 


Jaszowiec – wymarłe miasteczko i utopijna wizja

Jaszowiec to perełka południowego stoku Równicy, wypoczynkowa część Ustronia z ogromnymi tradycjami i potencjałem. Decyzję o wzniesieniu tej unikatowej wczasowej dzielnicy władze wojewódzkie podjęły w latach 60. ubiegłego wieku. Dziś, po latach prosperity, dzielnica stała się symbolem upadku i obiektem zainteresowania filmowców-dokumentalistów.

 

 

 

 


Żywioł na scenie

Naszą małą tradycją stała się już przedświąteczna wędrówka po regionie w poszukiwaniu kadrów na okładkę wielkanocnego numeru „Głosu Ziemi Cieszyńskiej”. Tym razem udaliśmy się do Pierśćca, gdzie przy Szkole Podstawowej im. Zofii Kossak działa Zespół Regionalny „Junior”.