Wydanie nr 13 z dnia 1.04.2021 r.

Aby zrozumieć, kim się jest, trzeba wiedzieć, skąd się wyszło

Jura Gajdzica wciąż inspiruje

W czasach, gdy większość chłopów nie potrafiło czytać, a niejeden szlachcic podpisywał się krzyżykami, on połykał książki jedna za drugą. Gdziekolwiek pojechał, przywoził kolejne. Przekraczał ograniczenia swojego stanu, patrzył daleko, był ciekawy świata i odważny w jego poznawaniu. W Cisownicy do dziś stoi jego dom i szumi ta sama lipa, która dawała mu cień, a szóste już pokolenie pielęgnuje pamięć o niezwykłym przodku – Jurze Gajdzicy.

 

 

 


Jak Strumień kaflami stał…

Dziś budynek starej kaflarni w Strumieniu znajdujący się pomiędzy kościołem św. Barbary a parkiem przy ulicy Łuczkiewicza odstrasza. Powybijane szyby w oknach, odpadający tynk, zapadający się dach. Po dawnym blasku nie ma śladu. Wpisany do rejestru zabytków obiekt niszczeje w oczach. A jeszcze sto lat temu był jedną z największych chlub gminy. I tętnił życiem.

 

 


Samolot rozpadł się na setki kawałków

Ślady wojny na kończyckiej ziemi

„Piękna ziemio cieszyńska pokochałaś nas jak swoich synów, dziękujemy Ci za to”. Napis na pomniku znajdującym się przy jednej z uliczek w Kończycach Wielkich dedykowany jest „pamięci nieznanych lotników poległych w II Wojnie Światowej”. Kim byli? Jak znaleźli się na Śląsku Cieszyńskim? Co się wydarzyło, że nie wrócili do swojej ojczyzny? Z roku na rok coraz mniej jest osób, które pamiętają dramatyczne wojenne wydarzenia. Na szczęście, historie przez nich przekazywane wciąż żyją w pamięci mieszkańców Kończyc…

 

 

 

 

 

 


Magia dużego ekranu

Wciąga, fascynuje, uzależnia, na czas trwania filmu otula swoją magią. O ile bardziej smakuje film oglądany po raz pierwszy na dużym ekranie, niż przed telewizorem na domowej kanapie? Cieszyn ma to szczęście, że wciąż funkcjonuje tutaj tradycyjne, niewielkie jednosalowe kino. Związane z „Kinem Piast” wspomnienia ma pewnie większa część mieszkańców regionu. To w nim po raz pierwszy oglądało się kinowy amerykański hit, do „Piasta” szło się na pierwszą randkę, a potem na pierwszą bajkę ze swoim dzieckiem. Przez długie lata było to jedyne kino w Cieszynie.