Wydanie nr 14 z 5.04.2024 r.

Chcemy pociągu do Cieszyna!

Czy pierwszy poranny pociąg Kolei Śląskich ze Skoczowa do Cieszyna będzie w przyszłości odjeżdżał z Chybia? Władze gminy nad Zbiornikiem Goczałkowickim robią wiele, by tak się właśnie stało. – Reagując na zgłoszenia naszych mieszkańców podjąłem taką inicjatywę. Na razie w Katowicach są na „nie”, ale nie składamy broni. Dalej będziemy interweniować, interpelować i składać wnioski – stwierdza wójt Chybia Janusz Żydek.

 

 

 

 


„Król życia” szefem cieszyńskiej prokuratury?

Czwarty miesiąc cieszyńska prokuratura nie ma szefa. Odwołana niedawno przełożona bielskiej prokuratury Lidia Łapińska na stanowisko próbowała nominować Wojciecha Maturę. To śledczy, który od blisko dwóch lat stara się o stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Bielsku-Białej i postać nietuzinkowa.

 

 

 

 

 


O ile wzbogacili się samorządowcy?

W ciągu minionych wielu miesięcy prezentowaliśmy oświadczenia majątkowe burmistrzów i wójtów, radnych oraz urzędników z terenu powiatu cieszyńskiego. Teraz proponujemy małe liczbowe podsumowanie tego cyklu oraz zestawienie całej kadencji.


Dzieło zza Ołtarza

Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach poinformował niedawno o sensacyjnym wręcz odkryciu, do którego doszło w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Brennej, o czym zresztą informowaliśmy na naszych łamach. W odkryciu tym udział brała Daria Pilch, konserwator zabytków, prowadząca prace przy konserwacji ołtarza i polichromii ściennej. Porozmawiał z nią red. Michał Cichy.

 

 

 

 

 

 

 


Na stare lata dopadły mnie farsy

Fot. z arch. Agencji Gudejko

W marcu odbywały się 25. Ustrońskie Spotkania Teatralne – USTa. Jako ostatni wśród festiwalowych propozycji wystawiony w Miejskim Domu Kultury „Prażakówka” został spektakl „Prezent urodzinowy”. Red. Mariola Morcinková miała okazję rozmawiać z grającym w nim aktorem, Tomaszem Dedkiem o mediach społecznościowych, prezentach i… chodzeniu na szpilkach.

 

 

 

 

 

 

 

 


Akordy Buntu (1)

Na początku lat 80., gdy był nastolatkiem, grał w punkrockowym zespole o nazwie „Odkurzacz”. Dziś jest biznesmenem i podróżnikiem. O młodzieżowym buncie przeciw komunizmowi, kolportowaniu antypeerelowskich ulotek i noszeniu sprzętu Budce Suflera rozmawiamy z Jackiem Kisiałą.