Wydanie nr 15 z dnia 14.04.2023 r.

Kłopotliwe spadki samorządów

Gminy dziedziczą długi?

Samorządy od lat narzekają, że prawo spadkowe nie jest dla nich sprawiedliwe. Dlaczego? Gdyż ustawowo dziedziczą po mieszkańcu gminy, kiedy nie ma uprawnionych do dziedziczenia oraz gdy wszyscy bliscy odrzucą spadek. Przeszło pół miliona złotych – taki dług po zmarłym mieszkańcu odziedziczył samorząd Ustronia. – Liczba takich sytuacji w Polsce rośnie lawinowo – komentuje Przemysław Korcz, burmistrz miasta.

 

 


Na co chorowaliśmy w tym roku?

5,1 mln – tyle zwolnień lekarskich zarejestrowano w ciągu dwóch miesięcy tego roku. Najczęstszą przyczyną absencji w pracy były choroby układu oddechowego – tak wynika z najnowszych danych ZUS. W porównaniu do zeszłego roku, widać znaczny wzrost liczby dni wolnych w pracy spowodowanych chorobą.


Nie jest tak źle?

Kierowcy próbujący swoich sił w drifcie i niebezpiecznej jeździe pod Wałką w Cieszynie powinni mieć się na baczności. Policjanci nie dadzą przyzwolenia na takie zachowanie… Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej w Cieszynie dyskutowano o bezpieczeństwie w mieście. Rafał Foltyn, cieszyński radny, zwrócił uwagę na „driftowanie” pod Wałką, czyli celowe wprowadzanie auta w poślizg, aby wymusić na nim „jazdę bokiem”…

 


Specyficzny sezon w Wiśle

Jaka była miniona zima pod względem turystycznym i narciarskim? Nie taka zła, jak wyrokowano, ale i nie tak dobra, jak kiedyś. Taki wniosek wyłania się z przekazanych nam opinii. Obawy przed tym sezonem wyrażały zarówno osoby zajmujące się hotelarstwem, jak i narciarstwem. Dotyczyły oczywiście wzrastających cen, ale też niepewności co do warunków zimowych. Jak było z tymi ostatnimi na stokach zrzeszonych w Wiślańskim Skipassie?

 


Harcerze stela w Warszawie, ręka w rękę z Ukraińcami

Przyjaźń przede wszystkim

Harcerze ze Skoczowa, Brennej i Cieszyna gościli ostatnio w Warszawie. Do stolicy wybrali się, by wziąć udział w 52. Rajdzie Harcerskim „Arsenał” i uczcić pamięć druhów i druhen Szarych Szeregów, znanych im m.in. z książki „Kamienie na Szaniec”, której część akcji rozgrywa się w Górkach Wielkich. Wśród skoczowskich harcerzy znalazła się także młodzież ukraińska, która od wielu już miesięcy bardzo chętnie i z wielkim zaangażowaniem uczestniczy w harcerskim życiu i świetnie odnalazła się w strukturach ZHP.