Wydanie nr 16 z dnia 22.04.2022 r.

Budżet większy, ale nie dla naszego regionu

Linia 190 bez rządowego wsparcia

Jest rozstrzygnięcie programu Kolej Plus. Choć rząd poinformował o prawie dwukrotnym zwiększeniu budżetu przedsięwzięcia – z 5,6 mld zł do 11 mld zł – na liście kolejowych inwestycji zabrakło bardzo ważnej dla naszego regionu rewitalizacji linii kolejowej nr 190 na odcinku Skoczów – Bielska-Biała.


Ograniczone przewozy i droższe bilety

Czekając do jesieni…

Minął kwartał z okładem, a funkcjonowanie publicznego transportu pasażerskiego w powiecie cieszyńskim wciąż nie wróciło do normy z poprzedniego roku. To skutek braku dofinansowania z rządowego Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych.

 

 

 


„Wiślanka” z szansą na korektę

Zarząd Dróg Wojewódzkich w Katowicach planuje usprawnienie przejazdu między Wisłą a Ustroniem. Wyjaśnia, na czym będzie polegać. Jest nadzieja na kolejną poprawę tempa przejazdu na tym odcinku. Tyle że na finalizację poczekamy kilka lat.

 

 

 


Z dziejów cieszyńskiego pożarnictwa

Ochotnicy w strzelnicy

110 lat temu w gospodzie u Raszki zebrali się mieszkańcy ówczesnej gminy Boguszowice i uradzili, żeby założyć straż ogniową. Zebranie zwołał wójt Jan Zawadzki. Wybrano komitet organizacyjny, który zajął się opracowaniem statutu. Dokument został napisany w języku polskim, choć był to jeszcze czas panowania Austro-Węgier.