Wydanie nr 17/18 z dnia 26.04.2019

WIŚLAŃSKI DWORZEC WYPIĘKNIAŁ

Odbiory przeprowadzone, kosmetyka zakończona, kwiaty zasadzone. Budynek dworcowy w Wiśle Uzdrowisku robi wrażenie! Odmłodniał akurat na swoje 90. urodziny i służy już pasażerom.

 

 


Popłyną Wisłą dla przyjaciela

TWARDZIELE W AKCJI

Grupa przyjaciół, byli żołnierze Jednostki Specjalnej „Grom”, 18. Batalionu Desantowo-Szturmowego oraz 25. Brygady Kawalerii Powietrznej, postanowili pomóc swojemu koledze, który uległ wypadkowi motocyklowemu i jest sparaliżowany. Przy okazji chcą także zwrócić uwagę Polaków na problemy weteranów…

 

 

 


Karol Babilon u wojewody

(NIE)ZWYKŁY URZĘDNIK

Burmistrz Cieszyna gwarantował swoim podpisem, że Karol Babilon jest Polakiem przygotowanym i nadającym się do takiej pracy, a sam zainteresowany dostał niebawem wezwanie do pracy, by objąć obowiązki służbowe w Tymczasowym Rządzie Krajowym Księstwa Cieszyńskiego. Był to czas odzyskania niepodległości przez Śląsk Cieszyński, czyli koniec lat 20. minionego wieku. Prywatnie Karol Babilon był dziadkiem Teresy Wałgi – małżonki cenionego obecnie cieszyńskiego rzemieślnika i rusznikarza Jerzego Wałgi.

 


Stanąć tam, gdzie nikt nie stanął…

PODRÓŻ W GŁĄB ZIEMI

Jest ciemno, chłodno i mokro. Skalne labirynty ciągną się to w górę, to w dół. Przez niektóre wąskie korytarze ciężko się nawet przecisnąć. Koncentracja i ostrożność to podstawa. Jeden zły krok i można spaść z kilkunastometrowej skarpy. Mimo tak ogromnego ryzyka, jakie niesie za sobą penetrowanie jaskiń, grotołazów na Śląsku Cieszyńskim nie brakuje. Wśród nich jest także mieszkaniec Cieszyna, Gabriel Franecki.

 

 

 

 

 

 

 

 


Psi dramat w Zbytkowie (cd.)

GOSPODARSTWO POD LUPĄ

Minął ponad miesiąc od interwencji, jaka miała miejsce w jednym z gospodarstw w Zbytkowie, na terenie którego przebywa kilkadziesiąt psów. O sprawie pisaliśmy w połowie marca, gdy wkroczyli tam wolontariusze bielskiej Fundacji Psia Ekipa, zabierając z psiego piekła – jak to określili – 17 zwierząt.