Wydanie nr 17 z dnia 29.04.2022 r.

Wójt Istebnej nie zamierza się poddawać

Wiercą dziurę w… brucliku

Gmina Istebna od początku 2022 roku wita swoich najmłodszych mieszkańców bruclikiem lub kabotkiem. Regionalny strój w wersji mini otrzymują rodzice wszystkich nowo narodzonych dzieci. Z podarunkami pukają do ich drzwi lokalne władze. Inicjatywa, o której już informowaliśmy, spotyka się z ciepłym odbiorem ze strony rodzin, ale pojawiają się również głosy krytyczne.


Więcej z odszkodowania z ZUS-u

Miałeś wypadek przy pracy?

Od 1 kwietnia wzrosły kwoty jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, wypłacanego z ubezpieczenia wypadkowego. W zeszłym roku tego typu świadczeń ZUS wypłacił na łączną kwotę 308 mln zł, a przeciętna wysokość odszkodowania sięgała 7 tys. zł. W województwie śląskim wypłacono ponad 5,6 tys. odszkodowań na 39 mln 914 tys. zł.

 

 


W Istebnej wciąż pamiętają…

Tragedia ostatnich dni wojny

Minęła kolejna rocznica tragicznych wydarzeń, jakie rozegrały się w ostatnich dniach II wojny światowej w Jabłonkowie. Wczesnym rankiem 13 kwietnia 1945 roku, na terenie cmentarza żydowskiego, niemieccy okupanci rozstrzelali 12 mieszkańców Istebnej i Jaworzynki. Przed śmiercią poddano ich bestialskim torturom. Wielu z nich miało zaledwie nieco ponad 20 lat. Umierając śpiewali „Jeszcze Polska nie zginęła”… Rodziny ofiar ciągle noszą w sercach tę wstrząsającą historię.