Wydanie nr 18 z dnia 6.05.2022 r.

Cieszyn: praca wre!

Stary stadion w gruzach

Prawie 10 lat szykowano się do remontu stadionu miejskiego w Cieszynie. Pierwszy raz projekt modernizacji został bowiem zaprezentowany w 2013 roku podczas październikowej sesji Rady Miejskiej. Część radnych uważała wtedy za absurdalny pomysł wydania kilkunastu milionów złotych na taką inwestycję. Zwolennicy przekonywali, że to już naprawdę ostatni dzwonek, aby zmienić przynoszący miastu wstyd rachityczny obiekt w nowoczesny kompleks sportowy…


 

RKO dla uchodźców

Formularze po ukraińsku już są

Na Platformie Usług Elektronicznych ZUS jest już dostępny wniosek o rodzinny kapitał opiekuńczy dla uchodźców z Ukrainy (RKO-U). Świadczenie przyznawane jest na drugie i kolejne dziecko w rodzinie w wieku od 12. do 35. miesiąca życia. Formularz jest dostępny w języku ukraińskim.


Polski sen o moście naftowym z Zatoką Perską

Czy wiecie, że statkiem o największym tonażu, jaki kiedykolwiek w historii pływał pod polską banderą, był zbiornikowiec „Czantoria”? Jeszcze ciekawszy jest fakt, że wraz z innymi bliźniaczymi jednostkami miał on transportować ropę do Polski z Zatoki Perskiej! I to w czasach totalnego, gospodarczego uzależnienia naszego kraju od Związku Radzieckiego. Warto przypomnieć tę historię, zwłaszcza teraz, gdy polska gospodarka ostatecznie zrywa z rosyjską ropą.