Wydanie nr 21 z dnia 25.05.2018

NIE IGNORUJ DZIKA!

Nie minęło występujące na terenie Polski zagrożenie związane z afrykańskim pomorem świń (ASF). Problem nie dotknął dotąd powiatu cieszyńskiego, jednak Starostwo Powiatowe wraz z powiatowym lekarzem weterynarii w Cieszynie podejmują działania zapobiegawcze i monitorujące. Na czym dokładnie one polegają?

 


Padają kolejne rekordy

BEZROBOCIE DALEJ W DÓŁ

W powiecie cieszyńskim trwa dynamiczny zjazd bezrobocia i padają kolejne rekordy dotyczące statystyki osób pozostających bez pracy. Według ostatnich danych jest ich mniej niż 3700, a jeszcze trzy lata temu było ich 6200! W konsekwencji pikuje też stopa bezrobocia, która mocno zbliżyła się do granicy pięciu procent.

 


Zrobiły furorę na wystawie

KORONKI W WARSZAWIE

W siedzibie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zaprezentowana została wystawa koronki koniakowskiej autorstwa Beaty Legierskiej. W otwarciu ekspozycji wzięli udział m.in. wicepremier i minister kultury prof. Piotr Gliński, a koronczarce towarzyszyli m.in. wójt gminy Istebna, Henryk Gazurek oraz przedstawiciele Muzeum Beskidzkiego w Wiśle i Galerii Kukuczka w Istebnej. To było prawdziwe święto misternej góralskiej pracy!

 


ZMARŁ PROFESOR

17 maja zmarł profesor Richard Pipes – jeden z najbardziej znanych w świecie sowietologów, były doradca prezydenta Ronalda Reagana. Profesor dożył prawie 95 lat, a urodził się w Cieszynie. Ostatni raz nad Olzą gościł w 2014 roku.