Wydanie nr 21 z dnia 27.05.2022 r.

Limity od czerwca w górę

Dorabiaj… bezpiecznie

Kolejna zmiana dla wcześniejszych emerytów i rencistów. Od czerwca będą mogli dorobić więcej do świadczeń wypłacanych przez ZUS, bo zwiększają się progi dochodów. Najniższy próg bezpiecznego dorabiania jest wyższy o ponad 168 zł brutto.


Małpia ospa tuż za granicą

Rośnie liczba państw, w których potwierdzone zostały przypadki małpiej ospy. W ostatnim czasie dołączyły do nich m.in. Czechy, Słowenia czy Zjednoczone Emiraty Arabskie. Nic więc dziwnego, że w wiele osób zaczyna obawiać się rozwoju epidemii. Niemcy już zbroją się w szczepionki stosowane w przypadku ospy prawdziwej. Władze kraju i lekarze uspokajają – każdy, kto został zaszczepiony przeciwko ospie wiele lat temu, powinien być odporny na wirusa.


Cieszyn: Stawowa najlepsza

Targi staroci na… targu

Najbliższe cieszyńskie Targi Staroci odbędą się 5 czerwca. Tym razem jednak na zakupy antyków i nie tylko wybierzemy się na… targ rolno-spożywczy. Zmiana miejsca na ul. Stawową podyktowana jest zbliżającym się remontem w sercu miasta.


Wojna, pandemia i rynek pracy

Stopa niska, pracy mało

Liczba osób bezrobotnych spadła w Polsce poniżej 900 tys. Najnowsze dane resortu pracy wskazują, że stopa bezrobocia w kwietniu zeszła do 5,3 proc. W ciągu miesiąca z rejestrów urzędu pracy zniknęło 22 tys. osób, a w rok – 174 tys. Mimo wybuchu wojny w Ukrainie, sytuacja na rynku pracy w kraju nie pogorszyła się i jest lepsza niż przed pandemią. A jakie sygnały płyną z naszego podwórka?