Wydanie nr 22 z 31.05.2024 r.

Będą spowalniacze. Może będzie bezpieczniej

To z pozoru prosta, położona na uboczu, praktycznie wiejska droga. Taka przynajmniej była do niedawna. Przybywa na niej jednak niebezpiecznych zdarzeń, co z kolei wymusza ruchy ze strony odpowiadających za ten segment urzędników. Chodzi o Bładnice Dolne oraz skrzyżowanie ulic Bładnickiej i podporządkowanej jej Harbutowickiej, gdzie w poprzednim tygodniu doszło do kolizji.

 

 

 

 

 


Kolej nie chce stacyjki w rejestrze zabytków

Na początku kwietnia wojewódzki konserwator zabytków w Katowicach wpisał do rejestru zabytków budynek stacji kolejowej w Pierśćcu. Katowicki Oddział Gospodarowania Nieruchomościami PKP odwołał się jednak od tej decyzji. W efekcie o przyszłości zabytkowego obiektu zdecyduje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

 

 

 

 


Cieszyn: W kolejce do przedszkola od 5.00 rano…

Czy to da się ucywilizować?

Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej w Cieszynie poruszono problem z dyżurami wakacyjnymi w cieszyńskich przedszkolach. A jest on, mówiąc wprost, ogromny! Sprawę poruszył radny Krzysztof Pszczółka. – Mam pytanie dotyczące zapisów dzieci w okresie wakacyjnym do przedszkoli dyżurujących. To z roku na rok nie wygląda dobrze. Osobiście staję w kolejkach od 5.00 rano, aby zapisać dziecko do przedszkola na wakacyjny dyżur… – mówił radny, opisując szczegółowo, jak w praktyce wygląda walka o miejsca w przedszkolach latem.


Na terenie za garażami przy Morcinka w Cieszynie zawrzało

Inwestycja czy bubel?

To miała być ekologiczna inwestycja. Gruntownie przemyślana, czerpiąca z najlepszych wzorców, dofinansowana z norweskich funduszy. Tyle, że nie do końca rozwiązano poważne problemy własnościowe. I tak zamiast po miejskim gruncie mieszkańcy chodzą po cudzej własności… Czy tak powinno być? I co jeśli teren nagle zostanie ogrodzony?

 

 

 

 

 


O tajemnicy, jaka towarzyszy liturgii

W Miejskiej Galerii Sztuki Współczesnej 12 w Domu Narodowym w Cieszynie odbył się wernisaż wystawy fotografii Michała Kuzyka „Liturgia”. Został on połączony z promocją albumu fotograficznego pod tym samym tytułem. Z autorem porozmawiała red. Mariola Morcinkova.

– Zawsze, gdy próbuję sobie przypomnieć, jak to się zaczęło, staje mi przed oczami taka scena: jestem na wakacjach u babci na Podkarpaciu i fotografuję stokrotki z okna jej domu. Takie na długich łodygach, delikatnie kołyszące się na wietrze. Patrzyłem na nie przez wizjer aparatu, a one zdawały się być bliżej niż były w rzeczywistości, na wyciągnięcie ręki, takie wyraźne i duże. Nie wiem, czy wtedy cokolwiek zrozumiałem, ale z pewnością ta nieznana perspektywa zrobiła na mnie duże wrażenie. Pasja to duże słowo i ona chyba musi się latami w człowieku kształtować. To długi proces – mówi Michał Kuzyk. Warto przeczytać cały wywiad!


Sport i wiara mają wiele wspólnego

Kościół mógłby odwrócić się tyłem do takiej imprezy, ale my tego nie robimy. Wśród osób, które biorą czynny udział w naszych nabożeństwach, mamy wielu kibiców. Mamy też dzieci i są one dla nas bardzo ważne – mówi ks. Jan Byrt, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Szczyrku Salmopolu. Po raz kolejny zbiera piłki, by rozdać je młodym ludziom. Pretekstem jest rozpoczynające się niebawem Euro 2024.