Wydanie nr 25 z dnia 22.06.2018

Dębowiec: radni przepytali radnych

DROGA KULĄ U NOGI

Ostatnia przed wakacyjną przerwą sesja Rady Gminy Dębowiec poświęcona była m.in. starej DK1, której stan pozostawia wiele do życzenia. Na spotkanie został zaproszony przedstawiciel Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach, właściciela drogi, ale już drugi raz się nie pojawił. Przyszli za to radni sejmiku wojewódzkiego, Danuta Kożusznik i Jan Kawulok.


KAPŁAŃSKIE PRZEPROWADZKI

18 czerwca kuria bielsko-żywiecka poinformowała o zmianach, jakie dokonał bp ordynariusz Roman Pindel na stanowiskach proboszczów w niektórych parafiach i przenosinach wikariuszy. Gdzie będą przeprowadzki?


JEZIORO ZARYBIONE

Zakończyły się tegoroczne zarybienia Jeziora Goczałkowickiego. Do wody trafiło 800 tysięcy ryb!
Najpierw rybacy z Rybaczówki w Łące wpuścili do zbiornika 760 tysięcy sztuk narybku szczupaków i sandaczy. Trafiły do wody przy brzegach z gęstą wodną roślinnością, umożliwiającą rybom łatwą adaptację do nowych warunków. W drugiej części zarybienia wpuszczono 40 tysięcy małych węgorzy.

 

 

 


110 LAT ZAMARSKIEJ STRAŻY

Coraz częstsze pożary drewnianych zabudowań na terenie Zamarsk zdeterminowały mieszkańców do założenia straży ogniowej. Czarę goryczy przelał wielki ogień, który 15 sierpnia 1904 roku strawił w centrum wsi 13 domów i 21 budynków gospodarczych, pochłaniając też zbiory ze żniw, żywy inwentarz i sprzęty. 82 mieszkańców zostało bez dachu nad głową…

 


Iskrzyczyn: ogród z palmą, czyli…

PRAWIE JAK W TROPIKACH!

Czy w ogrodach w naszym klimacie można hodować rośliny pochodzące z ciepłych krajów? Przykład z Iskrzyczyna, gdzie przy jednym z domów zakwitła palma śródziemnomorska, pokazuje, że jak najbardziej tak. Ale trzeba wiedzieć, jak to robić.