Wydanie nr 26 z dnia 30.06.2023

O Pipesie słów kilka

„Miasto rodzinne” – to najnowsza publikacja Muzeum Śląska Cieszyńskiego, która ukazała się w stulecie urodzin prof. Richarda Pipesa, znanego sowietologa, doradcy prezydenta Stanów Zjednoczonych Ronalda Reagana. Znany na całym świecie wykładowca pierwsze pięć lat swojego życia spędził w Cieszynie. To właśnie miasto nad Olzą, jako miejsce pochodzenia Richarda Pipesa, jest tematem niezwykłej książki.

 

 

 

 


Cieszyn: Stadion na finiszu

Dobiega końca modernizacja stadionu miejskiego w Cieszynie. Firma z Dąbrowy Górniczej, która wykonuje na zlecenie miasta inwestycję, deklaruje, że nie ma ryzyka opóźnień w realizacji przedsięwzięcia. Zgodnie z planem wszystkie prace mają zakończyć się w lipcu tego roku, zaś ostateczny termin oddania obiektu do użytku przewiduje się na koniec wakacji.

 

 

 

 

 


800-lecie Goleszowa na bogato

Przyszedł czas na jubileusze w gminie Goleszów. 24 czerwca 800-lecie swojej udokumentowanej historii świętowano w jej sercu – Goleszowie, 15 lipca kolej na 500-lecie Bażanowic, a 5 sierpnia z 800-lecia radować będzie się Puńców.

 

 

 


Inicjatywa z kasą

Umowy w ramach Marszałkowskiego Konkursu „Inicjatywa Sołecka” zostały podpisane. Na co pójdą pieniądze? Symboliczne czeki wręczono w Muzeum Miejskim w Żywcu – Stary Zamek. – Przekazujemy dziś kolejne czeki w ramach Inicjatywy Sołeckiej, programu samorządu województwa śląskiego. To już kolejna edycja oddolnej inicjatywy, kiedy mieszkańcy poprzez wójtów, sołtysów aplikują o środki na projekty, może z punktu widzenia gmin małe, ale doniosłe z punktu widzenia członków lokalnych społeczności – zaakcentował członek zarządu województwa Grzegorz Boski.


Vivat Rudnik!

W Rudniku odbyły się obchody z okazji 500-lecia miejscowości. Przyświecało im hasło “Rudnik we wspomnieniach”. Odwołań do przeszłości nie brakowało, podobnie jak różnego rodzaju innych atrakcji. Impreza urodzinowa rozpoczęła się występem uczniów z Powszechnej Szkoły Podstawowej w Rudniku. Dzieci recytowały utwory Emilii Michalskiej, urodzonej w Pruchnej poetki ludowej, autorki wierszy, bajek ludowych, ballad, pastorałek, ale też gawęd, opowiadań i opowieści scenicznych.