Wydanie nr 3 z 20.01.2023 r.

Plan jest, ale co dalej?

Cieszyńskie drogi z cenzurką

Stan dróg w Cieszynie, w ocenie wielu mieszkańców miasta, woła o pomstę do nieba i wywołuje niemałą lawinę krytyki. Nie ma co ukrywać, wielu cieszynian chciałoby remontu okolicznych arterii. Tylko jakie są plany władz miasta w tym względzie? Czy stan dróg w Cieszynie rzeczywiście jest fatalny? Zajrzeliśmy do dokumentu „Plan Rozwoju Sieci Drogowej Dróg Gminnych Miasta Cieszyna na lata 2022-2024”. Co z tego wynikło?

 

 

 

 

 

 


Bez większych drgań

Stabilna wydaje się sytuacja na rynku pracy w powiecie cieszyńskim. Na koniec roku prognozowana stopa bezrobocia w naszym regionie wynosi 5 proc. To tyle samo co w listopadzie. Na tym samym poziomie utrzymuje się też bezrobocie w Polsce.
Przemysł oraz usługi – to działy gospodarki, które generują największą liczbę miejsc pracy w powiecie cieszyńskim. Zwłaszcza w przemyśle najłatwiej obecnie o zatrudnienie.

 

 

 


Grodziec otwarty!

Po generalnym remoncie, który trwał od 2020 do 2022 roku, nastąpiło długo oczekiwane przez miłośników historii naszego regionu otwarcie dla zwiedzających komnat zamkowych w Zamku w Grodźcu. Wypełnione są one unikatowymi zabytkowymi zbiorami z zakresu malarstwa, mebli, szkła artystycznego, monet, narzędzi oraz bogatym księgozbiorem, które gromadził przez lata miłośnik i kolekcjoner dzieł sztuki Michał Bożek.

 

 

 


Kościelnych statystyk garść

Mniej jest chrztów i ślubów, za to wierni liczniej i bardziej intensywnie uczestniczą w nabożeństwach. Takie między innymi wnioski nasuwają się na podstawie statystyk głównej cieszyńskiej parafii. Parafie rzymskokatolickie nie zawsze skore są do udzielania informacji na temat liczby swoich wiernych i ich uczestnictwa w obrzędach kościelnych. Niektóre jednak same je upubliczniają. Co z nich wyczytaliśmy?

 

 

 


Macierz i Pogwizdów znów razem

Koło Macierzy Ziemi Cieszyńskiej w Pogwizdowie zostało reaktywowane. I choć dziś liczy 8 członków, nie zamierzają oni siedzieć z założonymi rękami. Mają bowiem apetyt na więcej! O szczegółach w najnowszym „Głosie”.

 

 

 

 


Rozgrzewają Wisłę w Ustroniu

Nie tylko Skoczów i Kaczyce mogą się pochwalić aktywnie działającą grupą morsów. Regularnie spotykają się miłośnicy zimnych kąpieli pod Równicą. Działają pod szyldem Stowarzyszenia Morsy-Włóczykije Hermanice w Ustroniu. – Jesteśmy trochę zwariowaną grupą, która morsuje i chodzi po górach. Spotykamy się na różnych aktywnościach w plenerze. Każdy ma wybór, co lubi i jak mu pasuje – mówią członkowie stowarzyszenia i zapraszają do swojego grona.