Wydanie nr 36 z dnia 10.09.2021 r.

Ratunek dla osób z nowotworem

W Cieszynie pomagają odzyskać głos

Nowotwór krtani, zwłaszcza w zaawansowanym stadium, to bardzo ciężka choroba, która skutkuje często traumatycznym dla pacjenta i jego bliskich całkowitym usunięciem krtani. Laryngektomia ratuje życie, ale jest bardzo radykalnym zabiegiem. Odbiera głos, możliwość mówienia i normalnej, werbalnej, komunikacji. Pacjentom pozostaje wówczas mowa ciała, gesty, mimika, albo po prostu kartka i długopis… Dla wielu osób to ciężka sprawa. Z pomocą przychodzą wtedy zabiegi przywracające zdolność mówienia. Szpital Śląski w Cieszynie oferuje pacjentom możliwość wszczepienia protezy głosowej, która pomaga w powrocie do pełnej sprawności.

 

 


Bez Brennej, Cieszyna czy Wisły

Dokąd na wycieczkę z ministerstwem?

Kilkaset miejsc – muzeów, miejsc pamięci, obiektów kultury oraz instytucji popularyzujących osiągnięcia nauki – znalazło się na liście opracowanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Jeśli uczniowie będą chcieli wyjechać na wycieczkę, aby zobaczyć turystyczną perełkę, mogą starać się o dofinansowanie do 80 proc. kosztów. Nabór wniosków ruszył 6 września. Sprawdziliśmy czy w ministerialnym wykazie miejsc, które warto odwiedzić w celach edukacyjnych i na które można otrzymać pieniądze, są także punkty na Śląsku Cieszyńskim.

 


Głosowanie do 19 września

Kasa od marszałka. Na co trafi?

Do 19 września potrwa głosowanie w ramach trzeciej odsłony marszałkowskiego budżetu obywatelskiego województwa śląskiego. W zestawieniu jest 120 pomysłów, część dotyczy Śląska Cieszyńskiego.


Przeliczenie czerwcowych emerytur bez wniosku

Z korzyścią dla emeryta

Prezydent podpisał ustawę, która rozwiązuje problem emerytur przyznanych w czerwcu tego roku. Zakład Ubezpieczeń Społecznych z urzędu przeliczy je na korzystniejszych zasadach. Świadczeniobiorcy nie będą musieli składać żadnego wniosku.