Wydanie nr 4 z 26.01.2024 r.

Rolnicy się buntują!

W Kończycach Wielkich 24 stycznia odbył się strajk rolników. Była to część ogólnopolskiej akcji, która miała na celu zwrócenie uwagi na problemy, z jakimi mierzą się gospodarze. Mówili o sprowadzaniu produktów z Ukrainy, w tym m.in. mleka, jajek i cukru, które chwieją krajowym rynkiem, a także o walce z biurokracją.

 

 

 

 


Trójwieś, jej urzędnicy, ich majątki

W kolejnym odcinku cyklu prezentującego oświadczenia majątkowe lokalnych władz, przyglądamy się zasobom pieniężnym urzędników gminy Istebna. Trzeba przyznać, że ich oświadczenia majątkowe prowadzone są i przedstawiane w sposób dosyć staranny. Na uwagę zasługuje też fakt, że wśród kierowników i innych urzędników z Trójwsi nie znajdziemy milionera.


Kiedy cesarz zapraszał na bal

Na przełomie XIX i XX wieku wraz z nadejściem nowego roku rozpoczynał się czas hucznego karnawału. Bale i zabawy na Śląsku Cieszyńskim organizowano jako prywatne albo jako publiczne. Na te pierwsze trzeba było mieć osobiste zaproszenie, a na te drugie mógł wejść każdy chętny, ale za odpowiednią opłatą. Wzorce w prowincjonalnym wówczas Cieszynie czerpano z Wiednia. Kopiowano tańce, muzykę, wystroje sal…

 

 

 

 

 


Zasuwam jak osiemnastolatek. I dobrze mi z tym

Niedawno Cieszyn odwiedził Krzesimir Dębski, kompozytor, dyrygent orkiestrowy, wirtuoz skrzypiec jazzowych i pianista, który obecnie obchodzi jubileusz 50-lecia pracy artystycznej. Dlaczego czasem lubi, a czasem wręcz nie znosi być nazywany muzykiem? Skomponowania jakiego utworu zazdrościł mu Wojciech Karolak i czy zatrzymuje się autem na poboczu, by zanotować pomysł kompozycji? To wszystko zdradza w rozmowie z red. Mariolą Morcinkovą.

Fot. Szymon Szcześniak