Wydanie nr 5 z dnia 10.05.2019

 

Lepiej żyje się w zieleni!

OSIEDLE PEŁNE DRZEW

Blisko 150 drzew i krzewów pojawiło się na skwerze na terenie Osiedla Centrum w Ustroniu, należącego do Spółdzielni Mieszkaniowej „Zacisze”. To efekt dużej ekologicznej akcji „Dla Ziemi, ludzi i przyrody”, zorganizowanej we współpracy z bielskim Klubem Gaja, dofinansowanej ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Ustrońskie osiedle ozdobiły tawuły japońskie, klony, śliwy, kaliny, jaśminowce, azalie, rododendrony, magnolie, derenie, oczary, śliwy i budleje. W większości są to rośliny kwitnące i mocno pachnące, wykorzystywane w tak zwanych ogrodach polisensorycznych, które pobudzają zmysły i emocje, a nawet służą rehabilitacji. Przebywanie w ich otoczeniu sprzyjać będzie nie tylko odpoczynkowi mieszkańców Ustronia, ale także posłuży zwierzętom, dla których rośliny staną się bazą pokarmową.
– Nie można już zajmować się edukacją ekologiczną bez łączenia jej z edukacją społeczną. Mówił o tym dużo papież Franciszek w swojej encyklice Laudato Si. To świadomi swoich praw i obowiązków, wyedukowani obywatele mogą uratować planetę przed zagrożeniami ekologicznymi. Projekt „Dla Ziemi, ludzi i zwierząt” łączy w sobie różnorodne elementy. Zawiera edukację ekologiczną skierowaną do młodych i starszych, łącząc pokolenia oraz pokazując zależności i wpływy międzypokoleniowe. Dociera także do grup wykluczonych i niepełnosprawnych. Jest laboratorium nowych, innowacyjnych metod edukacji, które są także konkretnym treningiem umiejętności. A na końcu nasze wspólne działania polepszą jakość życia ludzi i zwierząt – mówi Jacek Bożek, szef i założyciel Klubu Gaja.

Oprócz akcji sadzenia drzew i krzewów, w Ustroniu odbyły się warsztaty budowy budek lęgowych dla ptaków – wróbli, sikor, kowalików, muchołówek i wiewiórek oraz dzikich owadów zapylających – pszczół murarek, biedronek, złotooków i motyli. Mieszkańcy Ustronia podeszli do nich bardzo entuzjastycznie i przynieśli własne narzędzia – młotki i wkrętarki. Domki zbijały i skręcały z zapałem całe rodziny, dziadkowie z wnukami, sąsiedzi z osiedla. W sadzeniu drzew uczestniczył Ireneusz Staniek, sekretarz miasta Ustroń oraz Edward Pękowski, prezes Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Zacisze” w Ustroniu, na którego terenie zostały zamontowane dwa duże hotele dla zapylaczy i cztery duże domy dla motyli.
– W ramach budżetu obywatelskiego Ustronia wykonany został projekt nasadzenia zieleni na terenie spółdzielczych osiedli położonych w centrum miasta. Nawiązaliśmy kontakt z Klubem Gaja i tej organizacji udało się zdobyć sporą liczbę krzewów i drzew do tych nasadzeń. Bardzo nas cieszy fakt, że dzięki akcji „Dla Ziemi, ludzi i przyrody” wokół budynków Spółdzielni Mieszkaniowej „Zacisze” będzie więcej zieleni, w dodatku bardzo ładnej. To nie tylko wsparcie szeroko rozumianej ekologii, ale także zapewnienie naszym mieszkańcom bardziej komfortowych warunków życia, bo wszak lepiej się żyje w otoczeniu zieleni niż bez niej – mówi Tadeusz Dybek, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej „Zacisze” w Ustroniu. Dodaje, że sadzenie drzew połączone z warsztatami budowy budek lęgowych dla ptaków i zapylaczy to pierwsza tego typu akcja na osiedlu i ma nadzieję, że będzie kontynuowana co wiosnę.

(kredo)


Fundusz sypnął groszem

Zielone Raje i zakątki

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach rozstrzygnął konkurs „Zielona pracownia 2019”. W tym roku na utworzenie 87 nowoczesnych klas przeznaczono ponad 3 mln zł. Szansę na zdobycie pieniędzy miały organy prowadzące placówki oświatowe z terenu województwa śląskiego, w tym te, które zostały nagrodzone w konkursie na projekt zielonej pracowni.

Wśród wybranych do dofinansowania pracowni znalazło się kilka z naszego regionu. Zielona pracownia, nazwana „Rajem dla przyrodnika” powstanie w Szkole Podstawowej Towarzystwa Ewangelickiego, która na ten cel otrzymała 25 860 zł. Nieco więcej – 29 577,50 zł – przeznaczono dla Szkoły Podstawowej w Goleszowie, gdzie szykowany jest „Zielony zakątek”. Eko pracownia „Z Beskidów w świat” to z kolei projekt Szkoły Podstawowej z Istebnej, dofinansowany w wysokości 29 516,99 zł. Ponadto „Zielona przystań” zostanie zrealizowana w Szkole Podstawowej nr 3 w Skoczowie, która otrzymała na to zadanie 27 200 zł.

Ekopracownie tworzone są na potrzeby nauk przyrodniczych, biologicznych, ekologicznych, geograficznych, chemiczno-fizycznych czy geologicznych w klasach IV-VIII szkół podstawowych oraz w szkołach średnich. Projekty, które zostały dofinansowane, wyróżniają się pomysłowością w sposobie zagospodarowania przestrzeni. Nauka w nich z pewnością będzie prawdziwą przyjemnością.
W pięciu edycjach konkursów na zielone pracownie i ich projekty Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach przeznaczył ponad 8,5 mln zł na utworzenie 250 miejsc sprzyjających nauce. Przedsięwzięcia, które w tym roku otrzymały dofinansowanie, powinny zostać zrealizowane do końca grudnia.

(kredo)


NIETOPERZE POWRÓCIŁY

Na strychu Szkoły Podstawowej w Brennej ostatnio znowu zrobiło się tłoczno. Z zimowej hibernacji w jaskiniach w masywie Stołowej, Trzech Kopców, Grabowej i Malinowej wróciły bowiem nietoperze. Stworzenia te można tymczasem podglądać w obserwatorium urządzonym pięć lat temu na terenie podstawówki.

Ekspertyza chiropterologiczna (chiropterologia – nauka zajmująca się badaniem nietoperzy) wykonana na zlecenie gminy dowiodła, że poddasze szkoły zamieszkują podkowiec mały i nocek duży, czyli dwa gatunki nietoperzy podlegające ścisłej ochronie. Od wiosny do jesieni kolonia ta liczy około 300 osobników. W czerwcu rozpocznie się okres godowy i niedługo będzie można zobaczyć również młode nietoperze.

Obserwatorium składa się z dwóch części. Nietoperze można oglądać bezpośrednio na strychu przez weneckie lustro. Obserwator znajduje się za przeszkleniem wygłuszającym dźwięki oraz za ekranem nieprzepuszczającym światła. Przez głośniki słychać odgłosy wydawane przez te nietuzinkowe ssaki. Na parterze szkoły działa natomiast sala multimedialna, w której można prowadzić zajęcia edukacyjne. Na monitorach transmitowany jest obraz rejestrowany przez kamery umieszczone na strychu, a w głośnikach emitowany dźwięk z mikrofonów zainstalowanych pod dachem szkoły.

Obserwatorium zaraz po otwarciu stało się kolejną atrakcją turystyczną na terenie gminy Brenna. Czynne jest we wtorki (10.00-14.00) w maju, czerwcu i wrześniu oraz w poniedziałki, środy, czwartki i piątki (10.00-11.00) i we wtorki (10.00-14.00) w lipcu i sierpniu. W przypadku grup liczących powyżej 9 osób wskazane jest wcześniejsze zgłoszenie w Informacji Turystycznej. Obserwowanie nietoperzy możliwe jest tylko w okresie ich bytowania na strychu, czyli od maja do października.

Nietoperze są pożytecznymi stworzeniami. Zjadają bowiem ogromne ilości komarów. I fakt, że zamieszkują nie tylko na strychu breńskiej podstawówki, ale także pod wieżą zabytkowego kościoła oraz w spichlerzu przy dworze Kossaków w Górkach Wielkich oraz na strychach starych domów i pod mostami, czyni gminę Brenna wolną od komarów…

(mark)

 

Do druku PDF