Wydanie nr 43 z dnia 27.10.2017

ZMIANY PRZY CMENTARZACH

Od 27 października do 2 listopada potrwa akcja policyjna „Znicz”. Na najbardziej ruchliwych drogach oraz w rejonie cmentarzy w miastach będzie więcej patroli. W Cieszynie, Skoczowie, Ustroniu i Wiśle na parkingach i cmentarzach spotkamy strażników miejskich. W niektórych miejscowościach obowiązywać będą zmiany w organizacji ruchu.


Mało czasu na wnioski

REKOMPENSATA ZA UTRACONY DEPUTAT

24 października weszła w życie ustawa o rekompensacie w wysokości 10 tysięcy zł za utracony deputat węglowy. Od tej chwili wnioski w tej sprawie można składać tylko przez 21 dni. Rekompensata przysługuje emerytom i rencistom górniczym, którzy pobierali deputat węglowy w danym przedsiębiorstwie, ale został im on wypowiedziany przed wejściem w życie tej ustawy. Kto jeszcze może ubiegać się o pieniądze?


Kiedy przy kościele Jezusowym zabrakło miejsca…

NEKROPOLIA Z HISTORIĄ

Na obrzeżach Cieszyna (teren sąsiadujący z ówczesną wsią Bobrek), został założony „nowy” cmentarz ewangelicki. Było to w 1887 roku, po zapełnieniu starego cmentarza przy kościele Jezusowym. Jeszcze do 1939 roku dokonywano na nim pojedynczych pochówków, zaś po wojnie powstał tam park. Na nowym cmentarzu, który liczy 130 lat, usytuowanym przy ulicy Bielskiej, miejsca też nie jest zbyt wiele. Spoczywa tam wiele zasłużonych dla naszego regionu osób.

 


Śląsk Cieszyński w okresie międzywojennym, czyli…

HISTORIA NA WYSTAWIE

W Muzeum Śląska Cieszyńskiego, w galerii wystaw czasowych, uruchomiona została nowa ekspozycja zatytułowana „Śląsk Cieszyński w okresie międzywojennym”. Zgromadzono na niej mały, ale za to ciekawy, wycinek muzealnych zbiorów związanych z losami naszego regionu w latach 1918-1945. Wystawa prezentuje przede wszystkim fotografie, ale także różnego rodzaju dokumenty obrazujące skomplikowane czasy, jakie nastały na Śląsku Cieszyńskim…

 


Jan Błachowicz bezkonkurencyjny!

WIELKI POWRÓT DO KLATKI

Dla Jana Błachowicza walka podczas UFC Fight Night 118 w Gdańsku, która odbyła się w minioną sobotę, toczyła się o być albo nie być w najlepszej federacji MMA na świecie. Z dotychczasowych sześciu pojedynków zawodnik znad Olzy tylko dwukrotnie wychodził zwycięsko. Dlatego, według naszych informacji, kolejna porażka mogła oznaczać koniec przygody z UFC. Jak komentuje tę ostatnią walkę Książę Cieszyński? Jakie ma plany na najbliższą przyszłość?