Wydanie nr 43 z dnia 29.10.2021 r.

Siedliska gryzoni prześwietlone

Przyrodnicy zaskoczeni przez bobry

Na zamówienie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach policzone zostały bobry zamieszkujące nasz region. Wyniki liczenia pozytywnie zaskoczyły przyrodników. Powiat cieszyński może pochwalić się całkiem liczną rodziną tych gryzoni.

 

 

 


Jak prochy Sienkiewicza przez Śląsk Cieszyński wędrowały

Drugi pogrzeb pisarza

105 lat temu, 15 listopada 1916 roku, w szwajcarskim Vevey zmarł Henryk Sienkiewicz. Tam też został pochowany, ale na początku 1924 roku zdecydowano, że jego prochy zostaną przewiezione do ojczyzny i uroczyście złożone w Warszawie. Jaki to ma związek z naszym regionem? Dość istotny. Szczątki pisarza były transportowane specjalnym pociągiem, z wagonem-kaplicą, a wyznaczona trasa przebiegała między innymi przez Śląsk Cieszyński.

 

 

 


Ewangelicy apelują o skromność i ochronę środowiska

Pamiętajmy o żywych!

Zamiast koncentrować się na zmarłych, pamiętajmy przede wszystkim o żywych. A kupując znicze i wiązanki na groby, myślmy również o środowisku. Luteranie kolejny raz apelują o rozwagę do osób, które będą odwiedzać groby swoich bliskich w okolicach dnia Wszystkich Świętych, 1 listopada, zwanego przez ewangelików Pamiątką Umarłych.