Wydanie nr 43 z dnia 30.10.2020 r.

Na Groniczku ich wieczny spoczynek

200 lat z niewielkim okładem ma cmentarz ewangelicki „Na Groniczku” w Wiśle. Został poświęcony przez ks. Michała Kupferschmida, proboszcza wiślańskiej parafii, 21 listopada 1819 roku. Powstał na wzniesieniu w widłach Wisły i potoku Kopydło, na gruncie odstąpionym przez gospodarza o nazwisku Pilch.

 

 

 

 

 

 


Gdzie chowano górali z Jaworzynki?

Z widokiem na Beskidy

To jedna z tych nekropolii w powiecie cieszyńskim, z której roztacza się malowniczy widok na nasze Beskidy. Tu poczuć się można też nieco bliżej nieba… Mowa o ulokowanym w centrum Jaworzynki cmentarzu komunalnym. Nad wejściem na jego teren znajduje się wymowny napis „Mors porta vitae”, co oznacza „Śmierć bramą życia”. Jaka jest historia tego miejsca?

 

 


Ewangelicy: dbajmy o siebie i środowisko!

Cmentarze jak centra handlowe

Ta sytuacja powtarza się co roku. Po 1 listopada cmentarze w całej Polsce są pełne różnorodnych odpadów – wypalonych i rozbitych zniczy, porwanych przez wiatr sztucznych kwiatów… Kontenery nawet nie są w stanie pomieścić ton szklano-plastikowego śmiecia. Czy da się to zmienić? Skoczowscy luteranie nie poddają się i kolejny rok proszą: zrezygnujmy z przyozdabiania grobów sztucznymi kwiatami i wieńcami i do minimum ograniczmy kupowanie zniczy.

 

 


 

 

Kultowa rajdowa Barbórka odwołana

Organizatorzy niezwykle popularnego, wręcz kultowego Rajdu Samochodowego Cieszyńskiej Barbórki, z wielkim żalem odwołali 46. edycję tej imprezy. Na przeszkodzie przeprowadzenia w listopadzie IV rundy Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska stanęły restrykcje związane z epidemią koronawirusa.