Wydanie nr 44 z dnia 31.10.2019 r.

Najprostszy i najpiękniejszy!

„Skarby z wełny, lnu i skóry – strój ludowy górali istebniańskich” – pod takim tytułem odbyła się w konferencja zorganizowana przez Gminny Ośrodek Kultury w Istebnej, która w Leśnym Ośrodku Edukacji Ekologicznej zgromadziła miłośników lokalnego folkloru.

 

 

 

 


Cieszyn: będą zmiany na skrzyżowaniu Bielskiej i Wiślańskiej

Rondo czy estakada?

Od wiosny 2017 roku na skrzyżowaniu ulic Bielskiej i Wiślańskiej w Cieszynie obowiązuje ruch okrężny. Zdania na temat, czy to rozwiązanie usprawniło płynność przejazdu, są podzielone. Zmotoryzowani czekają, co ostatecznie zaproponują powiatowe służby, pytając zarazem, kiedy zniknie ta brzydka prowizorka?

 

 

 


Godziszowskie cmentarze

Zagajnik skrywa stary cmentarz ewangelicko-augsburski w Godziszowie. Dawną nekropolię trudno dostrzec nawet z biegnącej nieopodal drogi powiatowej. Tymczasem tuż obok tejże drogi znajduje się nowy cmentarz, który założono w połowie lat 30. ubiegłego wieku.

 

 

 


Barokowa trumna baronowej

Niezwykła ekspozycja ma miejsce w Sali Wystaw Czasowych Muzeum Śląska Cieszyńskiego. Do końca listopada nadarza się wyjątkowa okazja obejrzenia jedynego zachowanego sarkofagu na terenie dawnego Księstwa Cieszyńskiego. Ten unikatowy zabytek powstał około roku 1780 i mieścił trumnę z ciałem zmarłej w roku 1771 baronowej Elżbiety Calisch, ostatniej z rodu Petröczy.