Wydanie nr 47 z dnia 27.11.2020 r.

Z unijnej kasy nic nie wyszło

Dalej po dziurach i garbach…

Droga prowadząca do dawnego przejścia granicznego Puńców – Kojkowice jest w tak fatalnym stanie, że nawet auta terenowe mogą mieć kłopot z pokonaniem tego odcinka. Szansa upatrywana kilka lat temu w projekcie unijnym przepadła z braku dofinansowania. I problem został…

 

 

 

 

 

 


Jak warszawiaków Wisła kusiła…

Turysto, patrz na taryfę!

Na początku lat 30. minio­nego wieku Wisła zaczęła przyciągać let­ników. Wtedy oddano do użytku Dom Zdrojowy, basen kąpielowy, pocztę z telegrafem, halę targową i urządzono piękny park. Na gości czekały pokoje w wielu drewnianych willach wybudowanych w gó­ralskim stylu. Takim walorom ro­dacy z głębi kraju nie mogli się oprzeć. I coraz chęt­niej odwiedzali perłę Beskidów w sezonie letnim i zimowym.

 

 


Matura i egzamin ósmoklasisty zmieniają oblicze

Ma być prościej

W 2021 roku egzamin ósmoklasisty i matura będą przeprowadzone wyjątkowo w oparciu o mniejsze wymagania egzaminacyjne. Do końca grudnia mają być gotowe przepisy, które to umożliwią. – Zakres wiedzy potrzebnej do zdania matury i egzaminu ósmoklasisty w przyszłym roku będzie ograniczony o ok. 20-30 proc. – zapowiedział Przemysław Czernek, minister edukacji podczas konferencji prasowej. Jakie jeszcze zmiany przewiduje resort?


Ołtarz odnowiony!

W Zamarskach radość

Mieszkańcy Zamarsk od kilku dni mogą podziwiać odnowiony ołtarz boczny w kościele pw. Św. Rocha. Ołtarz przedstawia świętych – Annę i Joachima. Podczas prac prowadzonych pod nadzorem konserwatora zabytków ołtarz wrócił do swojego pierwotnego, barokowego wyglądu. Parafia czeka jeszcze na odnowione tabernakulum oraz dwa anioły.