Wydanie nr 6 z 9.02.2024 r.

Pożegnanie z łezką w oku…

Tylu emocji, słów wsparcia i podziękowań nasz bohater się nie spodziewał! Mieszkańcy postanowili jednak odwdzięczyć się Arkadiuszowi Bizoniowi za prowadzenie kiosku Ruchu przy ulicy Tomanka w Cieszynie. Z pomocą przyszliśmy także my, redaktorzy „Głosu Ziemi Cieszyńskiej”.

Dziś tego punktu już nie ma. Nie ma gwaru rozmów czy szczerych uśmiechów. Z serc mieszkańców Cieszyna to miejsce wraz z jego ajentem wcale jednak nie znikło. 31 stycznia, w ostatni dzień funkcjonowania kiosku, wiele osób przychodziło do Arkadiusza Bizonia, by pożegnać się, wręczyć symboliczny prezent, podziękować za współpracę…

 


Budżetowe układanki

W numerze ostatnia część przeglądu budżetów lokalnych samorządów na 2024 rok. Przyglądamy się inwestycjom zaplanowanym do realizacji w gminach Chybie, Hażlach, Istebna oraz Zebrzydowice. Co i gdzie będzie się działo? Które przedsięwzięcia są priorytetowe?


Błogocka wreszcie otwarta!

Po blisko 14 latach można znów przejechać ulicą Błogocką w Cieszynie. 6 lutego odbyła się konferencja prasowa dotycząca zakończenia inwestycji. Trzeba przyznać jedno – mieszkańcy nie mogli wprost uwierzyć, że po tylu latach będzie można poruszać się odciętą dla ruchu ulicą Błogocką.

– Już będziemy mogli jeździć? – dopytywała burmistrza Cieszyna, Gabrielę Staszkiewicz, jedna z mieszkanek ulicy Błogockiej. I trudno się dziwić entuzjazmowi cieszynian. To koniec pewnej historii, która swoje początki miała w maju 2010 roku.

 

 


W Wiśle to palący problem. Do fałszywego alarmu na prawdziwy ratunek

W Wiśle pożarów jest coraz mniej, natomiast rośnie statystyka wyjazdów do fałszywych alarmów, które angażują służby ratownicze i są kosztowne. Z czego to wynika i czy da się coś z tym zrobić? Podczas ostatniej sesji Rady Miasta Wisła zebrani wysłuchali sprawozdań przedstawicieli służb przeciwpożarowych. Radni i sami referujący zwrócili uwagę na szczególnie dużą liczbę fałszywych alarmów, dodając że to tendencja wzrostowa i że w Wiśle oraz Ustroniu jest ich najwięcej w powiecie cieszyńskim.

 

 

 

 


​ Czego chcieć więcej?

W Galerii Ceglanej Cieszyńskiego Ośrodka Kultury “Dom Narodowy” odbył się wernisaż wystawy fotografii sportowej Arkadiusza Juzofa „Czego chcieć więcej”. Organizatorami wydarzenia było Cieszyńskie Towarzystwo Fotograficzne, którego członkiem był autor zdjęć oraz Cieszyński Ośrodek Kultury, we współpracy z Iwoną Juzof, żoną artysty.

Arkadiusz Juzof uwielbiał biegi, góry, podróże. To w czasie tych wypraw i spotkań wykonał wiele zdjęć, pełnych emocji, które można dostrzec na znakomitych fotografiach artysty. Jednym z jego marzeń była właśnie wystawa autorska, której nie zdążył zrealizować. Zmarł niespodziewanie 27 września ubiegłego roku, w wieku 50 lat…

 


W stronę zachodzącego słońca

Różnie toczyły się wojenne i powojenne losy mieszkańców Śląska Cieszyńskiego. Niektórzy przeżyli tę straszną zawieruchę na miejscu, byli tacy, którzy wracali po niej w rodzinne strony, ale byli i tacy, którzy dopiero po wojnie wyjeżdżali. Na ten ostatni krok zdecydowało się w 1945 roku wiele rodzin z Istebnej.

Takie terminy jak „repatrianci” i „ziemie odzyskane” kojarzą się nam głównie z mieszkańcami przedwojennego wschodniego krańca Polski i zasiedlaniem potem przez nich zachodnich obszarów kraju. Jednak temat dotyczył również Ślązaków i górali…