Wydanie nr 7 z 16.02.2024 r.

Kultowe miejsce w tarapatach

Księgarnia Piastowska od pokoleń łączy mieszkańców Cieszyna i okolic z ciekawymi lekturami, dostarcza wiedzy, ale także czytelniczych przygód. To jedna z wizytówek miasta, a zwłaszcza ulicy Głębokiej, w której krajobraz mocno się wpisała. Piętrzące się rachunki i jednoczesny spadek czytelnictwa sprawiły, że jej właścicielom coraz trudniej było związać koniec z końcem…

 

 

 

 


W prokuraturze szykują się zmiany

Od ponad miesiąca w Prokuraturze Krajowej oczekuje wniosek o powołanie nowego szefa cieszyńskiej prokuratury. Ze stanowiska niedawno zrezygnował bowiem Andrzej Hołdys. Dotychczasowy szef Prokuratury Rejonowej w Cieszynie ze stanowiska formalnie został odwołany końcem zeszłego roku. Gdy zapytaliśmy o powody, odpowiedzi nie uzyskaliśmy. Nieoficjalnie mówi się, że decydujące były kwestie zdrowotne…


Komitety zarejestrowane, wybory coraz bliżej

Szykuje się zacięta polityczna walka!

Wielkimi krokami zbliżają się wybory samorządowe. Do 12 lutego możliwe było zawiadomienie Państwowej Komisji Wyborczej bądź właściwego komisarza wyborczego o utworzeniu komitetu wyborczego. I z pewnością można powiedzieć, że w powiecie cieszyńskim chętnych do boju o mandaty i najważniejsze stołki w gminach nie brakuje!

 

 

 

 

 


Cieszyński teatr jak cenna chińska filiżanka

„Azymut teatr! W drodze do odnowy cieszyńskiej sceny” – pod takim hasłem rusza remont cieszyńskiego Teatru im. A. Mickiewicza. I choć do jego zakończenia sporo czasu, to już teraz rozmawiano o szeroko zakrojonych pracach modernizacyjnych.

Pomysł budowy teatru w Cieszynie narodził się wiosną 1902 roku. Wówczas to grupa zamożnych mieszkańców miasta spotkała się, aby powołać Towarzystwo Budowy Teatru. Zlecenie na przygotowanie projektu budynku otrzymali architekci z Wiednia – Ferdynand Fellner i Hermann Helmer, którzy w swoim dorobku mieli 48 teatrów, m.in. w Wiedniu, Berlinie czy Toruniu. Prace budowlane zakończono w 1909 roku.

 


Ilu jest stulatków wśród nas?

Ostatnio często informujemy o bardzo okrągłych i znamiennych okolicznościach, jakimi są setne urodziny mieszkańców powiatu cieszyńskiego. Postanowiliśmy sprawdzić, ilu stulatków mieszka w naszym regionie. Życzenia „sto lat”, szczególnie przy okazji urodzin, są jednymi z najpopularniejszych, jakie składamy. Może to mieć związek lub nawet wpływ na fakt, że dożycie setnych urodzin jest doniosłym faktem. To przecież blisko 30 lat więcej od średniej życia w naszym kraju. Dowiedzieliśmy się, ilu seniorów cieszy się obecnie takim wiekiem.

 

 

 


Nieodwołane wizyty? To plaga

Kolejki do lekarzy specjalistów? Któż z nas w nich nie stoi… Pod pewnym względem można powiedzieć, że bicz kręcimy na siebie sami, gdyż jedną z przyczyn ich piętrzenia są nieodwołane wizyty. To wręcz plaga. Z danych Narodowego Funduszu Zdrowia wynika, że w 2023 roku przepadło prawie 1,3 miliona wizyt na NFZ w skali kraju, a w województwie śląskim – ponad 216 tysięcy.


To były dwie godziny rockowej uczty!

W hołdzie dla Queen

W cieszyńskim teatrze odbył się koncert Another Queen Tribute. Jako Freddie Mercury wystąpił Norman Power, cieszyński artysta, który swoją karierę muzyczną rozpoczynał występując z czeskim zespołem Porta Inferi. Znany jest również jako frontman grupy Another Pink Floyd. Wokalista wraz z muzykami formacji Another Queen wprowadził cieszyńską publiczność w doskonały klimat rocka. W czasie dwugodzinnego widowiska muzycznego można było usłyszeć największe przeboje zespołu Queen, takie jak „I Want It All”, „Radio Gaga”, czy „I Want to Break Free”.

 

 

 


Lubię podchodzić blisko

Jego wygranych w konkursach, laurów i medali już nawet nie sposób zliczyć. Podobnie jak zdjęć, które chwytają za serca. Przedstawiamy niezwykłego fotografa – Andrzeja Mikulskiego, obecnie mieszkańca Cieszyna, związanego z Cieszyńskim Towarzystwem Fotograficznym. I jego artystyczny dorobek! Urodził się w Warszawie, ale większość swojego życia spędził w Łęcznej w województwie lubelskim, a ostatnich pięć lat na Słowacji. W wakacje ubiegłego roku wraz z najbliższymi, czyli żoną Weroniką i córką Zuzią, przeprowadził się właśnie do Cieszyna.