Wydanie nr 8 z dnia 25.02.2022 r.

Wójt Brennej z nową pensją

Najniższa, ale wyższa

Do 10 lutego czekał wójt gminy Brenna Jerzy Pilch na podwyżkę wynagrodzenia, która przysługiwała mu niejako z urzędu. Zmiana uposażenia wynikała z nowelizacji przepisów ustawy o pracownikach samorządowych obowiązującej od początku listopada ubiegłego roku. Radni wypełnili swój obowiązek za drugim podejściem.


Polski Ład wprowadza nowe porządki

Targowiska wracają do łask?

Rolnictwo jest jednym z filarów Polskiego Ładu. Bardziej rozwinięta, konkurencyjna i bogatsza wieś – to cel rządu premiera Mateusza Morawieckiego. I tak proponowane są nowe rozwiązania, na których mają skorzystać rolnicy. Jednym z elementów jest utworzenie miejsc, gdzie producenci żywności będą mogli bezpłatnie sprzedawać produkty w piątki czy w soboty. Czy zatem targowiska wrócą do łask? I jak na taki pomysł patrzą samorządowcy?

 

 


Odrestaurowana historia bonifratrów

Sześć ksiąg z końca XIX i pierwszej połowy XX wieku przechowywanych na co dzień w Konwencie Zakonu Bonifratrów w Cieszynie przeszło w ubiegłym roku kompleksową konserwację. W lutym poinformowała o tym Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych, która w dużej mierze sfinansowała przedsięwzięcie.


Sprawdzają, zabezpieczają, ale nie zachęcają

Energetycy w gniazdach

Energetycy wykorzystują okres jesienno-zimowy na… wizyty w bocianich gniazdach. Czas, w którym są one puste, powoli dobiega końca, a pracy nie brakuje. Na Śląsku aż 601 ptasich siedzib zlokalizowanych jest właśnie na słupach energetycznych. Kilkadziesiąt z nich przeszło kontrolę i lifting. Na Ziemi Cieszyńskiej bociany wybrały 48 słupów energetycznych na swój dom.